Birçok hayvan sever tarafından sokağa bırakılan ve zamanla küflenen bayat ekmekler, can dostlarının sağlığını tehlikeye atıyor.

Çevreci öğrenciler ödüllerini Başkan Güler'in elinden aldı Çevreci öğrenciler ödüllerini Başkan Güler'in elinden aldı

Sokak hayvanlarına yönelik önemli projelere imza atan iller arasında olan Aydın’da, vatandaşlar da can dostları için duyarlılık örneği gösteriyor. İl genelindeki birçok hayvan sever, sokak hayvanlarının aç kalmaması adına besleme noktalarına yiyecek ve bayat ekmekler bırakıyor. İyi niyetle bırakılan yiyecek ve bayat ekmekler ise zamanla hem çevreye zararlı hale geliyor hem de can dostlarının sağlığını tehlikeye atıyor. Özellikle park ve bahçelerde bulunan alanlara bırakılan ve zamanla küflenen bayat ekmeklerin, hem sokak hayvanlarının hem de parklardaki çocukların sağlığını tehlikeye attığı belirtildi.

“İYİLİK YAPAYIM DERKEN KÖTÜLÜK YAPMAYIN”

Sokaklara bırakılan yiyecekler konusunda hayvan severlerin daha dikkatli olmasını tavsiye eden Veteriner Hekim Önder Aydın; “Küflü ekmeklerdeki mikotoksinlerin can dostlarımız tarafından yenilmesi sonucunda kusma, ishal şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber çok uzun süreli küflü besinlerin alınması sonucunda vücut tarafından atılamazlar ve birikime bağlı olarak karaciğer ve böbreklerde hastalığa yol açarlar. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıfladığı için en basit hastalıklarla bile mücadele edemezler. Bu sebeple hayvan sever vatandaşlarımızın besleme konusunda daha dikkatli olmasını rica ediyorum. Sokakta yaşayan can dostlarına iyilik yapayım derken bilmeden kötülük yapmayın” dedi.

(İHA)