banner47

Sarı'dan zam tepkisi

"Allah milletimizi korusun"

Sarı'dan zam tepkisi
banner68

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, Türkiye’de son zamlarla ilgili basın açıklamasında bulundu. Sarı, “Zam yağmuru daha nereye kadar bilmiyoruz, Allah milletimizi bu zam yağmurundan korusun” dedi.

Cemal Sarı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Mahalli İdareler Seçimleri öncesi elektrik ve doğalgazda yaptıkları indirimle seçmenin gözüne şirin görünmeye çalışan iktidar; bütçe açıklarının faturasını,31 Mart’tan sonra vatandaşa zam olarak yansıtmaya devam ediyor. 2019 yılı içinde elektriğe yüzde 41,90 zam yapıldı.

Petrol ürünlerine zam, çaya zam, şekere zam, LPG’ ye zam derken zamlar yağmaya devam ediyor. Ağustos ayının başında doğalgaza yüzde 14,90 zam yapılmıştı. Ağustos’un sonunda da 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza bir zam daha yapıldı. Zam oranı yine 14,90. Zammı da çok ayarlı yapıyorlar. 15,00 bile değil, her iki zam da 14,90. Ama üst üste koyduğunuzda zam toplamda yüzde 32’yi geçiyor.

“HANGİ İNSAFLA İZAH EDİLİR?”

Yani, yazın sıcaktan nefes alamayan vatandaşımız, kışın da faturalardan terlemeye devam edecek. Vatandaş, zaten borç batağı içerinde, kredi ve kredi kartlarıyla yaşamaya çalışıyor. Bir de üstüne gelen bu zamları neyle karşılayacak?

Memur ve emekliye birinci yılda 4+4 ve ikinci yılda 3+3 reva görülen sadaka gibi zamla karşılanamayacağına göre, bu zamlar ‘vatandaş kendi çaresizliğinde yansın, kavrulsun’ demektir.

Bir yılda yüzde4+4 verdiğiniz vatandaşa bir ayda yüzde 32 zam yapmak; hangi insafla, hangi adaletle, hangi hakkaniyetle izah edilebilir?

Vatandaşın geliri ile gideri arasındaki fark her geçen gün biraz daha artıyor, alım gücü azalıyor, hayat standardı geriliyor. Sonra da çıkıp, seçim dönemlerinde rakamlarla vatandaşın aklıyla alay ediyorlar.

Sadece bir ayda doğalgaza yüzde 32 zam yapacaksınız, sonra da çıkıp enflasyon yüzde 15’e indi diyeceksiniz.

Zam yağmuru daha nereye kadar bilmiyoruz, Allah milletimizi bu zam yağmurundan korusun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER