banner47

"Salgının cefasını emekçiler çekiyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Gençlik Kolları Başkanlığı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Atatürk Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Etkinlikte, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz ve partililer yer aldı.

"Salgının cefasını emekçiler çekiyor"
banner68

Burada açıklama yapan Mustafa Dinç, salgında en büyük sıkıntıyı işçilerin çektiğini belirterek “Koronavirüs salgınının en büyük cefasını, en büyük çilesini tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emekçiler çekiyor. Bugünden itibaren ülkemizde 18 günlük kapanma söz konusu ancak 19 yıldır ülkemizi yöneten siyasi iktidar günlük yevmiye ile çalışan işçilerin 18 günlük kapanmada ne yapacağıyla ilgili, nasıl geçineceği ile ilgili tek bir satır açıklama yapmıyor. Bugün ülkemizi yöneten siyasi iktidar 18 gün boyunca bu yasakta işletmesi kapalı olan esnafın, o işletmede çalışan garsonun, emekçinin 18 gün boyunca nasıl karnını doyuracağını, nasıl evini geçindireceğini, faturasını nasıl ödeyeceğini dert bile etmiyor” dedi.

“128 MİLYAR DOLARI SORARKEN EMEKÇİNİN HAKKINI SAVUNUYORUZ”

Dinç, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Milyarlarca dolar servetlerle ihaleler alan bazı şirketler geçilmeyen yollardan, yürünmeyen köprülerden yine de destek primleri alıyorlar. Çok değil bundan birkaç gün önce başta CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm Türkiye’de Türk milletinin alnının teriyle devletinin hazinesinde bulunan ‘128 milyar dolar nerede?’ diye sorduğu için 81 ilde Cumhuriyet Halk Partililere para cezaları kesildi. Beyler, bu kadar rahatsız olmaya gerek yok. Biz bu soruyu sorarken sizleri tahrik etmek için sormuyoruz. Bu soruyu EYT’de yaşa takılan milyonlarca yurttaşımızın, bu memlekette beş buçuk milyon KYK borçlusu işsiz üniversite mezunu gencin, alının teriyle çalışan, atanmadığı için intihar eden öğretmenlerimizin hakkını aradığımız için soruyoruz. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz; 5’li şirketlerin milyonlarca lira vergi borcunu sileceğinize, 18 gün boyunca evde kalan evladına bir lokma nasıl bulurum diye düşünen asgari ücretlinin, emeklinin emekçinin hakkını savunuyoruz. Sosyal devlet olmak bunu gerektirir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER