banner47

CHP'li Bülbül: Cemaatlerin kucağına bırakmaktır

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül

CHP'li Bülbül: Cemaatlerin kucağına bırakmaktır
banner68
banner108

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesinden liseye kadar ailelere verilen burslardan 20 milyon lira, parasız yatılı öğrenciler için yine ailelerine verilen pansiyon yardımından 103 milyon lira kesinti yaptığını söyleyen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Bu uygulama yurttaşlarımızı cemaatlerin kucağına bırakmaktır” dedi.

“CEMAATLERİN KUCAĞINA BIRAKMAKTIR”

MEB’in okul öncesinden liseye kadar ailelere verilen burslardan 20 milyon TL, parasız yatılı öğrenciler için yine ailelerine verilen pansiyon yardımından 103 milyon TL kesinti yaptığını söyleyen Bülbül, “Bu ülkeye darbe girişiminde bulunmaya teşebbüs etmiş olan FETÖ terör örgütü gibi virüslerin en kolay türeyebildiği yer olan yurtlarda, yatılı okullarda okuyan çocuklarımıza ve ailelerine verilen bu yardımları kesmek bu mücadeleyi etkin hâle dönüştürmeyi engellemek anlamına gelir. Yurttaşlarımızı cemaatlerin, tarikatların kucağına bırakmaktır. Karaman’daki Ensar Vakfına ait yurttaki olayları açıktır, Adana Aladağ’daki öğrencilerimizin, çocuklarımızın başına gelen olaylar açıktır” şeklinde konuştu.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Aydın’da atanamadığı gerekçesiyle intihar eden öğretmen Merve Çavdar’ı hatırlatan Bülbül, konuşmasının sonunda Bakan’a şu soruları yöneltti:

“Atanamayan öğretmenler kanayan bir yara. Bakın, ben Aydın Milletvekiliyim. Aydın’da gencecik bir kızımız vardı. İsmi Merve Çavdar’dı. Sosyal bilimler öğretmeni olarak yüz binlerce ataması yapılmayan öğretmeden biriydi. İntihar etti. Bu büyük bir yara. Öğretmenlerimiz hak ettiği atamayı ne zaman alacak?

-Öğretmen maaşlarımız son on yıl içerisinde dolar bazında 270 dolar düşüş yaşanmıştır. Öğretmenlerimizin uğradığı maddi kaybın telafisi için ne yapılacaktır?

-Öğretmenlerimizin ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız” sözü ne zaman yerine getirilecek?

-Eğitim sendikalarımızın talebi doğrultusunda eğitime hazırlık ödeneği sadece öğretmenlere değil tüm eğitim ve bilim emekçilerine yılda 2 kez en az bir maaş tutarında verilecek mi?- Öğretmen, akademik personel, memur ve yardımcı hizmetli açıkları ne zaman kapatılacak?

-Üniversite sınavlarında başarı sıralamasında en sonda yer alan, 100 binin üzerinde kontenjanı boş kalan okul türüne bütçeden en yüksek payın ayrılmasındaki amacınız nedir?

-Artık liyakate uygun atama yapacağınızı söylediniz. Ancak okul müdürlerinin yüzde 90’ından fazlası bir sendikanın üyesi. Hiç merkez teşkilatta AKP’li olmayan genel müdür ya da daire başkanı var mı?

-Edition First tarafından ana dili İngilizce olmayan 1,3 milyon kişinin katılımıyla yapılan İngilizce yeterlilik araştırmasına göre Türkiye 88 ülke arasında 73’üncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin geçen yıl bulunduğu sıralama ise 62’ydi, bu da 11 sıra birden düşüşe karşılık geliyor. Türkiye 2012 yılından beri 32’nci sırada yer alıyordu. O tarihten beri her sene geriliyor. 2012 yılından beri ne değişti de İngilizce eğiti m seviyesi düştü. 2012 yılında başlayan 4+4+4 sistemi veya imam hatiplere olan ilginin artışı bu düşüşte pay sahibi midir?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER