banner47

Aydınlı vekilden Aydınlı bakana soru önergesi

“Kaç personel var?”

Aydınlı vekilden Aydınlı bakana soru önergesi
banner68

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, meclise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması için soru önergesi verdi. Bülbül, İŞKUR’un Aydın’da bulunan kamu kurumlarında kaç personel istihdam ettiğini, istihdam sayısının kamu kurumlarına göre dağılımını sordu.

Bülbül’ün soru önergesi şu şekilde:

“Bilindiği üzere, Türkiye İş Kurumu kuruluş mevzuatı gereği işgücü ile işvereni bir noktada buluşturan ve dolayısı ile kamu menfaatine sosyoekonomik dengeleri pozitif yönde destekleme hedefi olan bir kurumdur. Bu vesile ile illerimizde İŞKUR bu misyonunu özellikle kamu kurumlarıyla ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu projelerle de sürdürmektedir.

Bu çerçevede Aydın İlimizde de İŞKUR tarafından işgücü bedeli karşılanmak suretiyle hem kamu kurumlarına istihdam desteği hem de işsizliği azaltma noktasında projeler sürdürüldüğü bilinmektedir.

Bu bağlamda,

  1. 2014 yılı Nisan ayından 2019 yılı Nisan ayına kadar, vergi ve SGK primleri dahil olmak üzere İŞKUR tarafından karşılanan ve geçici sürelerle kamu kurumlarında yapılan karşılıklı akitlerle istihdamı sağlanan kaç personel vardır?
  2. Benzer şekilde olmak üzere yalnızca vergilerinin ve/veya sigorta primlerinin ve/veya işgücü bedeli İŞKUR tarafından karşılandığı ve geçici sürelerle kamu kurumlarında istihdam edilen kaç personel vardır?
  3. Bu projeler, bu süreler arasında hangi kamu kurumlarıyla yürütülmüştür?
  4. İstihdam sayısının kamu kurumlarına göre dağılımı nedir?
  5. Söz konusu projeler herhangi bir yöntemle yerel yönetimlerle de yürütülmüş müdür? Yürütüldü ise hangi yerel yönetim hangi dönemlerde kaçar personel çalıştırma hakkı elde etmiştir?”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER