banner47
r

Alıcık: Efe Ayşe’nin heykeli yapılsın

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışmaya neden olan heykel konusuyla ilgili açıklama yaptı. Alıcık, “Cennet Aydın kentimizin hanımefendilerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi olarak, Çete Emir Ayşe’nin heykeli yapılsın” dedi. 

Alıcık: Efe Ayşe’nin heykeli yapılsın
banner68
banner108

Aydın Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı ikinci meclis toplantısında “Kadın Temalı Soyut Heykel Yarışması" düzenlenmesi ve bu yarışmada dereceye girenlere 230 bin lira ödül dağıtılması konusunda tartışma çıkmıştı. Cumhur İttifakı, Aydın’ın geçmişine iz bırakmış birinin heykelinin yapılmasını önererek bu konuda ret oyu kullanmıştı. Millet İttifakı üyeleri ise bu karara tepki göstermişti. 
Konuyla ilgili MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık bir açıklama yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi olarak, Çete Emir Ayşe’nin heykelinin yapılmasını öneren Alıcık, şu ifadelere yer verdi: 
"Aydın kentimizin tarihinin derinliklerinden terkip yaparak getirdiği, dil, gönül, ahlak, inanç, akıl ve vicdanda taşınan muhteşem değerlerini, bir kutlu emanet olarak köklerinden kopartmadan, anlayıp, kavrayıp koruyup, geliştirerek ve bunları akıl, sabır, vizyon, bilgi, dikkat ve sevgi ile oluşan bir terkiple  dijital kent Aydın, Marka kent Aydın çalışmalarımıza yansıtıyoruz.
Derinliği olmayan, geleceği hedeflemeyen, günü kurtarma hedefli çalışmalar hemşerilerimin gözünden kaçmamaktadır. Son günlerde gündem de olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yapılması düşünülen heykel için önerimiz 1919-1922 yıllarında Türk Kurtuluş Savaşında kahramanca mücadele eden kadınlarımızdan biri olan, İstiklal Madalya sahibi gönlümüzün EFE AYŞE'si ( kaynaklarda Çete Emir Ayşe, Çete Ayşe olarak da tanınan) heykelinin yapılması, İmamköy Mahallesi Mezarlığındaki kabrinin düzenlenmesidir.
Gelecek kuşakların da kahraman kadın efemizi tanımasına vesile olacaktır. Bu vesile ile cennet Aydın kentimizin hanımefendilerine saygılarımı sunuyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER