Didim Belediyesi tarafından Belediye Başkanı A.Deniz Atabay’ın yoğun çabaları ile geçtiğimiz yıllarda yapılan, kentin geçmişine, mübadele döneminin yaşam biçimine ışık tutan Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi ilgi odağı oldu.

Kuşadası Belediyesi tiyatro severleri oyunlarla buluşturdu Kuşadası Belediyesi tiyatro severleri oyunlarla buluşturdu

Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışmasında Yaşam Kültürü ödülüne layık görülen Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi, Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve değerli kurul üyeleri tarafından ziyaret edildi.

Mübadele evinin odalarını gezerek, mübadele döneminden kalma eserleri inceleyen kurula Didim Belediye Başkan Yardımcısı E. Öznur Gündoğdu eşlik etti ve kısa bir sunum yaptı. Ziyarette Milet Müze Müdürü Baran Aydın’da yer aldı.

Gezi sonrası Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Mübadele Evi hatıra defterine, “Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu olarak yerinde inceleme kapsamında Yoran Mübadele Anı ve Kültür evini ziyaret ettik. Özgün şekilde bir dönem tarihinin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması adına hem evin restorasyonu hem de o dönemin tarım aletleri, giyim kuşamı gibi eşyaların sergilenmesi çok etkileyici. Kültür varlıklarının korunması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması adına emeği geçenleri kutlarız” ifadelerini yazdı.