Tüm dünyada ışık hızı ile yayılan koronavirüsün Omicron varyantının etkisini göstermesi ile vaka sayıları patladı. Günlük vaka sayılarının ise bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor. Tablo giderek ağırlaşırken Türkiye yeni yol haritası hazırlamaya başladı. Edinilen bilgilere göre kapanma olmayacak ancak ek önlemler alınacak.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını Omicron varyantı ile yeniden yükselişe geçti. Yeni pik dalgası olduğu düşünülen ve tüm dünyada ani bir yükselişin yaşandığı Kovid-19 pandemisinde günlük vaka sayılarının bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor.

100 BİN VAKA SAYISI BEKLENİYOR

Omicron etkisi ile Türkiye'de vaka sayaları rekor kırdı. Bu sayının bir kaç hafta içinde (ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor.

YOL HARİTASINDA NE VAR?

Sağlık sistemi ile ilgili şu anda bir sıkıntı yaşanmıyor ancak zorlanmaya başladığı anda ne tür uygulamalar yapılacağı ile ilgili bir yol haritası da hazırlanıyor. Yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

AVM, TİYATRO, KONSER, KAFE...

Üzerinde durulan önlemler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'ye düşürülmesi bulunuyor.

ÖZELLİKLE OKULLAR VE ÜNİVERSİTELER MASADA

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelere ilişkin verilecek. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Vaka sayıları tırmanıyor Sağlık Bakanlığı duyurdu: Vaka sayıları tırmanıyor

Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.