banner47
r

Her sabah kahve içenler bu habere dikkat!

Yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından, gözlerimiz hemen sıcacık bir kahve arar. Bol uykulu bir geceden sonra, kendimize gelebilmek için yataktan fırladığımız gibi kahve yapmaya koşarız. Tamam, kahve içmek güzel ama ya sağlığımız? Bize çok iyi geldiğini düşündüğümüz kahve, gerçekten göründüğü kadar masum mu? Sizler için kahve içmenin sağlığımız üzerindeki etkilerini araştırdık. Sabah aç karnına kahve içmek sağlığa zararlı mı? Yoksa bir sakıncası yok mu?

Her sabah kahve içenler bu habere dikkat!
banner68
banner108

Kahvenin halk arasında mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmiş olsa da, bu bilgi gerçek değil. Vücudumuz, yediğimiz yiyecekleri sindirmek amacıyla bir asit salgılar. Bu asidin ismi hidroklorik asittir. Sabahları aç karnına içtiğimiz kahve, bu asidin daha fazla salgılanmasına neden olur.

Gittikçe daha fazla salgılanan asit, herhangi bir yiyecekle karşılaşmadığı için tam tersi bir tepki göstererek azalmaya başlar. Bu durum, zamanla sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur. Bunun yanı sıra boş mideyi kahve ile doldurmak, mide yanması, mide ekşimesi hatta reflü gibi hastalıklara sebep olabilir.

Evet kahve sizi uyandırıp yataktan kaldırabilir. Fakat aynı zamanda anksiyetenizi de tetikleyecek çok güçlü maddeler içerir.

Günde 2 fincandan fazla içilen kahvenin kalp krizi riskini artırdığını biliyor musunuz? Üstelik her sabah aç karnına içtiğiniz kahve, bu riskin daha çok artmasına sebep oluyor.

Kafein tansiyonu yükseltme etkisine sahip. Özellikle aç karnına içtiğiniz kahve, kısa süreli de olsa tansiyonun yükselmesine sebep oluyor.

Günde 3 fincandan daha fazla kahve içmek migren ağrılarını artırıyor!

Günde üç fincandan fazla ve aç karnına tüketeceğiniz kahve, doğurganlığınızı olumsuz yönde etkiliyor. Kafein tüketimi, kadınlarda yumurtlamayı azaltabiliyor.

Kahve, içerdiği madde sebebiyle bireylerde huzursuzluk ve kaygı bozukluğu yaratabilir. Bu nedenle, özellikle sabahları aç karnına kahve içmek oldukça zararlı.

Hamileyseniz kahve ile aranıza bu süreçte mesafe koymalısınız. Aşırı kafein tüketimi size ve bebeğinize ciddi zararlar verebilir! Özellikle sabahları aç karnına kahve içmemeye özen gösterin.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER