banner47

Online terapiye dair bilinmesi gerekenler

COVID-19 salgını sebebiyle pek çok işimizi online ortamda yapmaya başladık. Eğitimler, toplantılar, video konferans görüşmeler birden hayatımıza giriverdi.

Psikoloji alanında hep tartışma konusu olan ve çoğu terapistin uzak durduğu online terapiler de, sosyal izolasyon sürecinde gündeme geldi. Pek çok psikolog kaçınılmaz olarak sanal ortamda hizmet vermeye başladı. Bu görüşmeler görüntülü olacağı gibi, telefonla ve yazışma yoluyla da olabiliyor.

Türk Psikologlar Derneği’nin 18.04.2004 tarihinde kabul edilen Etik Yönetmeliği’nde “geleneksel olmayan psikoterapi ortamları” maddesi altında çevrimiçi (online) terapilerden bahsedilmektedir. Her türlü psikoterapi ortamında etik ilkeleri uygulamak esastır. 

Tabi bu konuda da fırsatçılar ortaya çıkacaktır. Belki psikolog dahi olmayan kişiler, sanal ortamın avantajlarını kullanarak çıkar sağlamaya çalışacaktır. Ki psikoterapi yapmak için psikolog olmak bile yeterli değilken…

Eğer böyle bir hizmet almayı düşünüyorsanız, kişinin kimliğini, eğitimini, yeterliliğini mutlaka sorgulayın. Bu sizin en doğal hakkınız. Tercihen ilk temasınızı telefonla kurun. Teknolojik ön hazırlık, işleyiş, haklarınız, kendi sorumluluklarınız, gizlilik, güvenlik, ödeme şekli gibi detaylar hakkında bilgi alın. Bu tür bir görüşmenin potansiyel riskleri ve faydaları hakkında konuşun.

Risklerinden bahsedecek olursak, duygusal derinliğin yeterince oluşturulamaması ve yanlış anlamalara sebep olabilmesi, bu tür görüşmelerin en önemli kısıtlılığı. Çünkü danışan-terapist ilişkisinde terapötik ittifak dediğimiz güven ilişkisi kurulamazsa, görüşmeler amacına hizmet etmez. Bu sebeple, halihazırda gittiğiniz bir psikolog varsa, onunla online görüşme yapmak bu riskleri içermeyecektir.

Çözemediğiniz bazı sorunlar olduğu halde daha önce hiç psikolojik destek almamış olabilirsiniz. Şu dönemde baş etmekte çok zorlanıyorsanız, en yüksek yararınızı gözeterek mutlaka online destek alınız. İçinde bulunduğumuz süreç, sıkıntılarınızın daha da artmasına yol açabilir.

Belki de uzunca bir süre ailemizle, dostlarımızla, iş arkadaşlarımızla, patronumuzla, hocalarımızla, öğrencilerimizle, doktorumuzla, psikoloğumuzla online görüşmek zorunda kalacağız. Corona virüsünün dayattığı koşullara uyum sağlamak zorundayız. Uyum sağlayabilirsek bu krizden güçlenerek çıkacağız.    

Daha detaylı inceleme yapmak isteyenler için kaynaklar:

https://www.psikolog.org.tr/tr/files/folder/etik-yonetmeligi-x389.pdf

http://www.psikolog.org.tr/tr/blog/www/online-terapi-hakkinda-uluslararasi-bazi-yonlendirmeler-x397/

YORUM EKLE