(İSMAİL ÖRS) Olay, 2021 yılı Kasım ayında Mimar Sinan Mahallesi'nde meydana geldi. Ü.Ç. idaresindeki 09 P 0290 plakalı öğrenci servisi bir öğrenciyi bıraktıktan sonra geri manevra yaptı. Bu esnada serviste hostes olarak çalışan Nilgün Ediz, açık olan kapıdan düştü. Düşmenin etkisiyle ağır yaralanan Ediz, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

ÖLÜM NEDENİ KÜNT KAFA TRAVMASI
Talihsiz kadının yapılan otopsisinde kesin ölüm nedeni, künt kafa travmasına bağlı kafatasında oluşan kırıklar ve beyin kanaması olduğu belirlendi.
KÜNT KAFA TRAVMASI NEDİR?
Vücut kısmına darbe, yaralanma veya fiziksel saldırının neden olduğu travmaya künt travma denir. Kuvvet travması olarak da adlandırılan künt travma, yüksek hız etkisinden de kaynaklanabilir.


6 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ 
Nilgün Ediz'in ölümüne ilişkin soruşturma dosyasına dahil edilen kaza tutanaklarında servis şoförünün 'Aksine bir işaret bulunmadıkça karayolunu kullananlar için bir tehlike ve engel teşkil etmeyeceğinden emin olunmadıkça kapıların kapanmasını beklemeden hareket etmek' kuralını ihlal ettiği belirtilmişti. Ü.Ç. hakkında 'Taksirle ölüme neden olma' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.
"UYARAN OLMADIĞI İÇİN ARACI HAREKET ETTİRDİM"
Aydın 6.Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan servis şoförü Ü.Ç. bir kez daha savunma yaptı.
Ü.Ç., "Kapı kapatma düğmesine bastıktan sonra aracı hareket ettirdim. Kapı kapanmamış olsa hostes ya da öğrenciler beni uyarırdı. Uyaran olmadı. O yüzden aracı hareket ettirdim. Düştüğünü görmedim. Dikiz aynasından baktığımda Nilgün'ün yerde olduğunu gördüm. Hemen aracı durdurdum ve yardım ettik. Nefes alıyordu. Hastane gitmesini sağladık" dedi.
CEZASI BELLİ OLDU
Savunmayı dinleyen mahkeme heyeti Ü.Ç.'ye 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Ceza   24 bin 300 lira  adli para cezasına  çevrildi.  Ayrıca servis şoförünün ehliyetine   1 yıl süreyle el konuldu.

7-6