Gündeme maddelerine geçilmeden önce söz alan Nazilli Belediye Meclis Üyesi CHP’li Mert Öreroğlu, konuşmasında şunları ifade etti;

“Bizler millet ittifakının meclis üyeleri olarak, göreve geldiğimiz 2019 yılının Nisan ayından itibaren, sayın başkanla birlikte uyum içerisinde, belirlediğimiz projeleri gerçekleştirmek üzere, Nazilli sevdalısı olarak görev yaptık. Bugün geldiğimiz noktada, demokrasinin gereği bir durumun dışında, kişinin kendi iradesiyle ortaya koyduğu bir siyasi sonuçla karşılaşmış durumdayız.

Herkes, bireysel siyaset yaparken siyasi özgürlüklerini taşır. Ancak bizim üzerimizde yalnızca bireysel siyasi kararlarımız değil, Nazilli’de millet ittifakına oy veren 45 bin seçmenin yükümlülüğü var. Biz bu yükümlülükle, alnımız ak, başımız dik bir şekilde görevimizi yapmaya gayret gösterdik.

Başkanın millet ittifakı saflarından parti değiştirerek AK Parti saflarına geçmesi noktasında süreçle ilgili yeteri kadar bilgilendirilmedik. Nazilli’nin tamamını ilgilendiren bu durumu, basından öğrendik. Gönül isterdi ki bu işin meclisle paylaşılarak, nedenleri açıklanarak, kazanımlarının neler olacağı sıralanarak yapılsaydı. Ancak başkanımız teveccüh göstermedi, gerekli açıklamaları yapmadı. Haliyle bizler 45 bin oyu temsil eden kişiler olarak soruyoruz, tatmin etmeyen çelişkili açıklamalarla, adeta yangından mal kaçırırcasına, kamuoyunda ortak akıl yaratmadan yapılan bu parti değişikliğinin sebebi nedir? Neden sizlere güvenip oy veren, 2024’e kadar Millet İttifakı saflarında bu görevi yapmanız için size emanet eden Nazillili vatandaşlara ihanet ettiniz.

AK Parti’ye geçme sebebiniz belediyenin içerisinde bulunduğu mali durum ise; göreve geldiğimiz ilk günden beri biz bu mali durumu biliyorduk. Seçimlere hazırlanırken bu mali duruma göre hazırlık yapıyorduk.

AK Parti ile birlikte mali durumda bir düzelme olacağı söyleniyor. Ancak görüyoruz ki; meclis gündeminde yer alan maddelere de baktığımızda, Nazilli’nin borcu kredilerle artarak devam edecek.

Yaklaşık 4 yıldır görev süresi içerisinde, defalarca yapılan anketlerde hem Nazilli ilçesi olarak hem kendisi belediye başkanı olarak en başarılı belediye başkanı çıktı. Birçok kere ilk 5’e, ilk 3’e girdi. Eğer anketler doğruysa, ‘hizmet alamdık’ kısmında bir hata var. Eğer hizmet alamıyorsak, bu anketlerde bir sıkıntı var. Kendilerinden bir açıklama bekliyoruz.

Aydın Büyükşehir Belediyesinden yeterli desteği alamadığınız söyleniyor. Biz Aydın Büyükşehir Belediyesine hangi projeyi sunduk? Hangi projeye ret cevabı aldık? Bunu lütfen proje adıyla beraber açıklayalım.

Aydın Büyükşehir Belediyesi göreve başladığımızdan bu yana Nazilli’ye toplam 208 milyon lira yatırım gerçekleştirdi. (Yatırımları saydı)

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ise ‘Hiçbir polemiğin içerisinde olmayacağım’ diyerek sorulara yanıt vermekten kaçındı.

kürşat-site-2