banner47

Nazilli Fen Lisesi'nin projesi TEKNOFEST birincisi oldu

Nazilli Fen Lisesi VuslaT Takımı, TEKNOFEST'te ‘ECHORUN’ projesi ile Türkiye birincisi oldu.

Nazilli Fen Lisesi'nin projesi TEKNOFEST birincisi oldu
banner68

Nazilli Fen Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST’te Aydın’ı gururlandırdı. Danışman öğretmen Cansel Akel ile öğrenciler Hüseyin Efe Karatekin ve Cemil Araz'ın oluşturduğu VuslaT Takımı dünyada ilk olma özelliği taşıyan elektrikli araçlar için hareketli elektrikli Otonom Şarj İstasyonu projesi ‘ECHORUN’ ile Akıllı Ulaşım kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Ayrıca Nazilli Fen Lisesi’nin diğer projesi “ÇELEBİ” ise Eğitim Teknolojileri alanında ‘Türkiye En İyi Sunum’ ödülünün sahibi oldu.

TEKNOFEST'te kazanılan başarılar Nazilli Fen Lisesi’nde büyük sevinçle karşılanırken konuya dair yapılan açıklamada “Tüm paydaşlarımıza hayırlı olsun. Nazilli Fen Lisesi ailesi öğrencilerimiz ve öğretmenimizle gurur duyuyor.” İfadeleri kullanıldı.

ECHORUN NEDİR?

ECHORUN projesi hakkında bilgi veren danışman öğretmen Cansel Akel, “Dünya'da elektrikli araçların şarjını sağlayan şarj istasyonları sabit iken öğrencilerimizin ürettiği şarj istasyonu ise hareketli olmasından dolayı Dünya'da ilk olma özelliğini taşımaktadır. Şarjı biten elektrikli araç sürücüsü mobil uygulamadan konumum bilgisini sisteme girince otomobil formatındaki ve öğrencilerimiz tarafından tasarlanan şarj istasyonu: “ECHORUN" otonom sistemi ile bu konuma geliyor ve aracın şarj edilmesi sağlanmış oluyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER