banner47

‘İnci Yaşam’da büyük kriz

İçişleri Bakanlığı denetçileri, Nazilli Belediyesi ile Yeni Yapı ortaklığında 2017 yılında inşaatına başlanan İnci Yaşam projesinde, yaşanan gecikme nedeniyle 24 milyon lira ceza uygulanması gerektiğini tespit etti. Ceza miktarı yüklenici firmadan tahsil edilmezse, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyelerine kalacak.

‘İnci Yaşam’da büyük kriz
banner68

(Naci ERİŞ) - Nazilli’nin en merkezi yerlerinden biri olan Yeni Mahalle 37 pafta 627 Ada’da inşaatına başlanan ve Nazilli Belediyesi’nin arsa karşılığında yüzde 25 ortağı olduğu İnci Yaşam Projesi, 4 yılda tamamlanamayınca, cezai yaptırım uygulanması gündeme geldi. 

108 adet konut ve 60 ticari ünitenin bulunduğu İnci Yaşam Projesi, önceki Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık döneminde başlamış, mevcut Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın da önemli ‘gelir kaynağı’ olarak gördüğü projelerden biri olmuştu. 

Projenin önce 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacağı açıklanırken, daha sonra bu tarih 2019 yılı ortasına, son olarak da 29 Ekim 2020 tarihine ertelendi.

29 Ekim 2020’de sadece 5 konutun anahtarları sahiplerine teslim edilirken, pandemi nedeniyle gecikme yaşandığı, diğer konutların belirli dönemlerde sahiplerine teslim edileceği söylendi. 

YENİ YAPI’YA YAPTIRIM VAR!

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlerinin hazırladığı Denetim Raporunda, İnci Yaşam Projesi ile ilgili önemli tespitler yer aldı.

Raporda, İnci Yaşam projesi arsasının Nazilli Belediyesi tarafından gelir paylaşımı karşılığında ihale edildiği, ihaleyi Yeni Yapı firmasının kazandığı hatırlatıldı.

30 Temmuz 2018’de tamamlanması planlanan projenin zamanında bitirilmediği, defalarca süre uzatılarak geçici kabulün 30 Mayıs 2021’de yapıldığı vurgulanan raporda, gecikilen her gün için ceza uygulanması gerektiği ifade edildi. 

BİN 35 GÜN GECİKMEYE 24 MİLYONLUK CEZA

İçişleri Bakanlığı uzmanlarının yaptığı hesaplamaya göre, İnci Yaşam Projesinin planlanan süreden bin 35 gün daha fazla sürdüğü belirlendi.

Projenin genel maliyeti ve bugüne kadar gerçekleştirilen yatırım üzerinden yapılan hesaplama sonucu, Yeni Yapı firmasına 24 milyon 248 bin 109 lira ceza uygulanması gerektiği vurgulandı.

Raporda, “Sözleşmenin 35’inci maddesi hükümlerine göre 24 milyon 248 bin 109 lira tutarındaki gecikme cezası yüklenici firma Yeni Yapı İnş. San. Tic. A.Ş.’den hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte tahsil edilmeli” denildi. Denetim Raporunda cezanın firmadan tahsil edilmediği takdirde, Nazilli Belediye

Başkanı Kürşat Engin Özcan ve eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık ile önceki dönem ve şimdiki belediye yetkililerinden tahsil edilmesi gerektiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 09:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sormageç
Sormageç - 3 hafta Önce

Normal şartlarda sıradan bir sokak arasındaki 3 dairelik bir arsaya Müteahhit bir daire verirken nazillinin merkezinde koca ve değerli bir ada' arazi için (haberdeki açıklamaya göre) % 25 ortaklık yani 4/1 karşılığında ortaklık yapılması çok tuhaf değilmi bu ortaklık en az % 33 en çok %45 gibi belkide % 50
bile olabilirdi bu durumda incelemeye alınsa iyi olur diye düşünüyorum

İdris çelik
İdris çelik - 3 hafta Önce

Ben bu firmada 1 yıl çalıştım tazminat vermemek için bir bahane bulup tazminat siz çıkış yaptılar ilahi adalet diyorum alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste

SIRADAKİ HABER