(Haber: Naci ERİŞ)

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in, konuk olarak katıldı bir televizyon programında, "İktidar olursanız HDP'ye bakanlık verecek misiniz?" sorusuna verdi yanıt ülke gündemine oturdu.

Tekin, "HDP'li başkana elimizi kaldırıyor muyuz? Buna genel başkanlar dahil. 'Sayın başkanım söz hakkı istiyorum' Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz... O zaman seçime sokmayın kardeşim. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman milli irade nerede kaldı. Bu seçmen yarın nasıl oy verecek kendi partisine. Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" diye yanıt verdi.

Tekin'in sözlerine İYİ Parti cephesinden çok sert yanıtlar geldi.

Başta Genel Merkez yöneticileri olmak üzere, Aydın teşkilatı da Gürsel Tekin’e tepki gösterdi.

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, HDP ile yol yürünmesi durumunda partisinin Millet İttifakı'ndan ayrılabileceğini söyledi. Taner, "Gürsel Tekin istediğini söyleyebilir, bu Millet İttifakı bağlamaz. İYİ Parti 'nin HDP' ye bakışı nettir. Terör örgütüne, terör örgütü diyemeyenlerle bizim işimiz olmaz. Gürsel Tekin'in sözleri bizi hiç ilgilendirmiyor. Millet İttifakının içinde HDP'ye yer yok. Eğer HDP ile yol yürümek istiyorlarsa Allah yollarını açık etsin. Biz burada olamayız" dedi.

Taner'in sözleri sonrası gözler CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'a çevrildi.

Aydın Kulis, CHP İl Başkanı Ali Çankır’a kamuoyunun merak ettiği soruyu yöneltti. Çankır’ın yanıtı ise dikkat çekici oldu.

Telefonu gayet rahat bir şekilde açıp hal hatır sorularını yanıtlayan Ali Çankır, habere ilişkin muhabirin sorusunu duyduktan sonra önce derin bir sessizlik içine girdi.

Çankır daha sonra, “Şimdi araç kullanıyorum, inince seni arayayım…” yanıtını verdi.

Muhabirin, Ali Çankır’ın klasik alışkanlığını ima ederek, “Arayacaksınız ama değil mi başkanım. Aramazsanız bu da haber olur” hatırlatması üzerine, “Bakacağız artık” ifadelerini kullandı.

CHP İl Başkanı Ali Çankır, tahmin edildiği gibi muhabirin telefonuna geri dönüp soruyu yanıtlamadı.