Naci Eriş yazdı

Haftaya, AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un basın mensuplarını ağırladığı kahvaltılı toplantı ile başladık.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un, yeni yasama yılı öncesinde düzenlediği davete, çok sayıda basın mensubu arkadaşımız katıldı.

Açıkçası şaşırdım.

Yanlış anlaşılmasın. Şaşırmamın nedeni, davete katılanların çok olması değil, içeriğinin sadece gazetecilere özel olmasıydı.

Sayın Yavuz, zaman zaman dile getirdiğimiz mesleğimizin geleceğine ilişkin sorunları toplu halde bizlerden dinleyip, TBMM’de dile getirmek üzere davette bulunmuştu.

Böyle olması oldukça hoşuma gitti.

***

Göçmen meselesi 2023’ün kaderini belirleyecek Göçmen meselesi 2023’ün kaderini belirleyecek

Yavuz, açılış konuşmasında gazeteciliğin sorunlarına ve çözümlerine ilişkin bazı noktalara vurgu yaptı. Daha önce bürolarımızı ziyareti sırasında ve çeşitli ortamlarda dile getirdiğimiz konuları ciddiyetle dinleyip değerlendirdiğini görmüş olduk.

Peki ne dedi Metin Yavuz?

- Gazetecilerin Meslek Örgütü olmalı.

- Eline telefon alan herkes bu mesleğe girememeli.

- Fason gazete ve internet siteleri ile ilgili çalışma yapılması gerekli.

Bir slogan haline gelen ‘yerel basına destek verin’ ve ‘yerel basını öldürmeyin’ gibi soyut önerilerin yerine, ilk kez somut maddeler sıralayıp köklü çözümleri dile getiren bir milletvekili gördük.

***

Uzun süredir internet medyası ile ilgili devam eden çalışmaların tamamlanmaması başlı başına bir sorun. Bu çözümsüzlüğü fırsata çeviren fason internet sitelerinin en çok mağdur ettiği kesim, internet haberciliğini hakkıyla yapan meslektaşlarımız.

Öte yandan, Basın İlan Kurumuna tabi olmak için yasal zorunluluklarını yerine getirmiş ancak hayatında bir tane dahi özel haber/özgün haber yazmamış ‘meslektaşlarımızın’ varlığı, tüm basın camiası için büyük bir kangren.

Bu sorunlar ortadan kalkmadıkça, gazetecilere verilecek destekler, ‘sadaka’dan öteye geçmeyecektir.

Aynı zamanda ‘destek’ peşinde koşan ‘fason üretimler’ hızla artmaya devam edecektir.

***

Üniversite eğitiminin ardından adım attığım ve 12 yıldır geçimimi sağladığım gazetecilik mesleğinin ‘gelirlerinin’ değil, ‘niteliğinin’ artırılması için atılan her adım, beni ziyadesiyle memnun ediyor.

Bu konuya eğildiği ve Ankara’da sorunlarımızı anlatmak için söz verdiği için Milletvekili Sayın Metin Yavuz’a teşekkür ediyorum.