Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İnci Yaşam projesinde yaşanan gecikme nedeniyle uygulanması gereken 24 milyon lira cezanın kamuoyuna yansımasının ardından sessizliğe büründü. Özcan’ın özel görüşmelerinde ‘süreç devam ediyor’ demesine rağmen kamuoyu önünde hiçbir açıklama yapmaması dikkati çekti.

Kürşat Engin Özcan'dan, Nazillili şehide sansür Kürşat Engin Özcan'dan, Nazillili şehide sansür

(Naci ERİŞ) 

İnci Yaşam projesi, Nazilli’nin en merkezi yerlerinden biri olan Yeni Mahalle’de Nazilli Belediyesi ile Yeni Yapı ortaklığında 2017 yılında başlamıştı. 108 adet konut ve 60 ticari üniteden oluşan proje son bitiş tarihinin üstünden 3 yıl geçmesine rağmen tamamlanamazken, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlerinin hazırladığı Denetim Raporunda, İnci Yaşam Projesi ile ilgili önemli tespitler yer almıştı. 

Raporda, İnci Yaşam projesi arsasının Nazilli Belediyesi tarafından gelir paylaşımı karşılığında ihale edildiği, ihaleyi Yeni Yapı firmasının kazandığı hatırlatıldı. 30 Temmuz 2018’de tamamlanması planlanan projenin zamanında bitirilmediği, defalarca süre uzatılarak geçici kabulün 30 Mayıs 2021’de yapıldığı vurgulanan raporda, gecikilen her gün için ceza uygulanması gerektiği ifade edilmişti. 

BİN 35 GÜN GECİKMEYE 24 MİLYONLUK CEZA 

İçişleri Bakanlığı uzmanlarının yaptığı hesaplamaya göre, bin 35 gün daha fazla uzayan proje için, Yeni Yapı firmasına 24 milyon 248 bin 109 lira ceza uygulanması gerektiği, aksi takdirde paranın Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık ile önceki dönem ve şimdiki belediye yetkililerinden tahsil edilmesi gerektiği belirtildi.

ÖZCAN SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Raporun kamuoyuna yansımasının ardından Nazilli Belediyesinde büyük sıkıntı baş gösterdi. Nazilli kamuoyu, yıllardır parlatılan projenin yarım kalmasına tepki gösterirken, belediye bütçesinin zarara uğratılıp uğratılmadığı konusunda Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın sessiz kalması da soru işaretlerini artırdı.