banner47

Sular çekilince tarih ortaya çıktı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Anaia Kadı Kalesi’nin altındaki kıyı kesiminde ve Kuştur plajında sular çekilince kilise olduğu tahmin edilen tarihi yapılar ortaya çıktı.

Sular çekilince tarih ortaya çıktı
banner68

Biyolojik çeşitlilik açısından zengin doğal varlıklara sahip olan Kuşadası’nda bazı bölgelerde sular çekilince tarihi dikkat çeken yapılar ortaya çıktı.

Kuşadası’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan, Anaia Kadı Kalesi altındaki kıyı kesiminde ve Kuştur plajında suların çekilmesiyle birlikte tarihi yapılar yüzünü gösterdi.

Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, kilise olduğu tahmin edilen yapıların tarihlendirilmesi ve ne olduklarının açığa çıkması için bilimsel bir kazının yapılması gerektiğini söyledi.

“AYDIN VE KUŞADASI TURİZMİNE ÖNEMLİ KATIKISI OLACAK”

Sürücü, “Atıl şekilde duran yapılarının her geçen yıl taşları tahrip olmakta, suyun çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan bazı taşınabilir buluntular da kaybolmaktadır. Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri olan Kuşadası, her yıl yurt dışından ve içinden binlerce konuğu ağırlamaktadır. Her iki plajda bulunan yapıların kazı çalışmalarının yapılarak ortaya çıkarılması halinde, Aydın ve Kuşadası turizmine büyük değer katacaktır. Kuşadası’nın kültürel zenginliğine ve turizmine önemli katkısı olacak bu yapılar için mutlaka kurtarma kazıları yapılmalıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER