banner47
r

Aydın’daki mağaranın gizemi bu yıl çözülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce, çeşitli illerde bazı alanlar "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" olarak tescillendi. Bu kapsamda, Aydın’ın Karacasu ilçesindeki “Sırtlanini Mağarası", koruma alanı olarak belirlendi.

Aydın’daki mağaranın gizemi bu yıl çözülecek
banner68
banner108

Koruma alanı olarak belirlenen mağara, yetkililer tarafından çok kez incelenmiş ve turizme kazandırılması için çalışmalar yapılmıştı. Bu aşamanın ardından, mağarada gerekli projelerin tamamlanması ve turizme açılması bekleniyor.

SIRTLANİNİ MAĞARASI

Karacasu’nun doğal güzelliklerinin yine ilk sıralarında yer alan, Sırtlanini Mağarası, ilçemize, 20 km uzaklıkta, 1060 metre yüksekliktedir. Mağaranın toplam uzunluğu 450 metre, en derin yeri de 40 metredir. Mağaraya kara yolu ile ulaşılabilmektedir. Çamarası Mahallesi (Eski adıyla Çamarası Köyü) mevkiindedir. Mağarada farklı böcek türlerine rastlanmıştır. Biyolojik açıdan da önem taşır. Mağara’da çok sayıda dikit, sarkıt bulunmaktadır. Turizme açıldığı takdirde bölgeye fazlası ile yarar sağlayacak bir değerdir.

SÜRÜNEREK GİRİLEBİLİYOR

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Afrodisias Antik Kenti'ne 16 kilometre mesafede bulunan Sırtlanini Mağarasına engebeli yollardan yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra, 4 metreyi aşan uzunluktaki dar geçitten sürünerek girilebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER