Devlet Su İşleri (DSİ) Aydın Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, Aydın'da barajların yüzde 55'lik doluluk oranına ulaştığını ve sulamada uygulanan kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılmasını planladıklarını açıkladı.

(İSMAİL ÖRS- Özel haber
Devlet Su İşleri Aydın Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, barajların doluluk oranları ve geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle uygulanan su kısıtlamaları hakkında Aydın Kulis Gazetesi muhabiri İsmail Örs'e özel açıklamalarda bulundu.
Köleoğlu, "Bir yıl önce barajlarımızda yüzde 32 olan doluluk oranı bugün yüzde 55'e yükseldi.  Bu da gayet yeterli bir seviye. Kuraklık nedeniyle uygulanan sulama kısıtlamalarını büyük ölçüde kaldırılmasını planlıyoruz" dedi.
Kurak geçen iki yılın ardından bu yıl yağışların yeterli seviyeye ulaştığını ifade eden Köleoğlu, "Kemer Barajı yüzde 84 doluluk oranına ulaştı. Önümüzdeki günlerde yüzde yüz dolmasını bekliyoruz. Kemer Barajı'nda enerji üretimine de başlanacak. Çine Adnan Menderes Barajı'nda doluluk oranı yüzde 47. Yağışlarla birlikte yeterli olacak. Karpuzlu Yaylıkavak Barajı'nda ise doluluk oranı yüzde 89. O bölgede kontrollü olarak su tahliyesine başladık. Karacasu Barajı'da  yüzde 82 oranında doldu" diye konuştu.

Aydın’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı Aydın’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı

"İÇME SUYU SIKINTISI YOK"
Kentte içme suyu ile ilgili de herhangi bir sıkıntının olmadığını belirten Köleoğlu, "Kuşadası ve Söke ilçelerininin içme suyu için Sarıçay Barajı'nda inşaat devam ediyor. Didim Beşparmak Barajı da 2023 yılında yatırım programına alınmasını bekliyoruz" dedi.

"ÜLKEMİZ SU ZENGİNİ DEĞİL"
Suyun tasarrufu konusunda vatandaşlara tavsiyelerde  bulunan Köleoğlu, "Ülkemiz su zengini değil. Olan suyu depolamak önemli. Evimizdeki suyu tasarruflu kullandığımız gibi tarlalara vereceğimiz suyu da tasarrufu kullanmalıyız. Bitkilerin ihtiyacı olan suyu vermeliyiz. Fazla suyun da bitkiye zarar vereceğini bilerek hareket etmek gerekir"dedi.