İZMİR (AA) - İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Kurban Bayramı'nın ilk gününde huzurevi ve şehit ailesi ziyaretlerinde bulundu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre Köşger, bayram namazını takiben Hisar Camisi'ndeki vatandaşlarla bayramlaştı. Köşger daha sonra eşi Fatma Köşger ile Karşıyaka Zübeyde Hanım Huzurevinde gerçekleştirilen bayramlaşma programına katıldı.

Bayram kahvaltısını huzurevi sakinleriyle yapan Vali Köşger, yaşlılarla sohbet edip bayramlarını kutladı.

Huzurevinde bir konuşma yapan Köşger, bayramın ilk gününde gelenek ve göreneklere uygun olarak büyükleri ziyaret etmek istediklerini ifade etti.

Tarih boyunca iftihar edecek tabloları yaşamış, büyük bir milletin evlatları olduklarını belirten Köşger, şunları kaydetti:

"Bu gelişigüzel bir tablo değil. Çocuklarımızı, gençlerimizi vatana, millete, mukaddesata bağlı yetiştirerek, büyüklerimizin duasını almayı ihmal etmeyerek buralara geldik. Yaşlılarımızın birikimini, gençlerimizin dinamizmi ile birleştirerek bugünlere ulaştık. Burada bulunmamız da bu örfün gereğidir. Devlet, son zamanlarda 'sosyal devlet' olmanın gereği olarak hiçbir alanı ihmal etmemeye çalışıyor. Bu kapsamda, gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz, engellilerimize bütün imkanları seferber ediyoruz, yaşlılarımız için hiçbir hizmeti esirgemiyoruz.

İddia edebilirim ki Avrupa'da en sosyal devletlerden biri Türkiye'dir. Bu vesileyle devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere devletimizi bugünlere getirenlerden Allah razı olsun. Sohbetlerimiz sırasında öğrendim. Burada devletimizin çeşitli kademelerinde görev almış, emek sarf etmiş büyüklerimiz var. Sizlerin de alacağı hayır duaları var."

Pandemi tedbirleri nedeniyle karşılaştıkları serzenişlere de değinen Vali Köşger, koronavirüsten etkilenen huzurevleri başta olmak üzere, hayatın pek çok alanında yapılan tüm çalışmaların ve alınan tüm tedbirlerin toplum sağlığı için elzem olduğunu ifade etti.

Huzurevi programının ardından Vali Köşger önce 2017 yılında Tunceli'de meydana gelen helikopter kazasında şehit düşen Komiser Pilot Abdullah Ortanca'nın, ardından da geçtiğimiz haziran ayında görevli bulunduğu Kars'ta şehit olan Jandarma Astsb.Kd.Çvş. Egemen Öztürk’ün ailesi ile bir araya gelerek sabır dileklerini yineledi.