İYİ Parti Nazilli’de krizin nedeni yine Kürşat Engin Özcan çıktı. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, daha önce ters düştüğü 3 ilçe başkanı gibi Mehmet Bingül’ün de istifasına neden oldu.

Bingül, düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıklarken, yaşanan krizin perde arkasını anlattı.

Parti içerisinde tartışmaların ve dağınıklığın yaşandığı bir dönemde göreve geldiğini hatırlatan Bingül, “Çok parçalanmış, kırgınlıkların had safhaya ulaştığı bir dönemde, benden istenen bu parçalanmışlığa son vererek, yeniden hep birlikte olabildiği bir süreci sağlayarak, seçimlerde tek yürek olmuş bir Nazilli İYİ Parti yapılanmasını sağlamaktı. 4 yılda 4 ilçe başkanı değiştirmişti. Mensuplarımız neredeyse bir birine hasım gibi bakıyordu” dedi.

Göreve atanmasının ardından sabah 09.00’da gelip gece yarılarına kadar çalıştıklarını ifade eden Bingül, “Kısa sürede 130 yeni üye kaydı gerçekleştirerek yeni bir heyecan kazandırdık. Açıkçası genel başkanımızın teveccühüyle ilçe başkanlığına yeni atanmışken, yeni bir aday çıkmasına pek de anlam veremedim” ifadelerini kullandı.

“GARİP VE ANLAŞILAMAZİTHAMLAR”

Hızla çalışmalara başladığı süreçte Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın perde arkasından ilçe başkanı aleyhinde çalışmalara başladığını açıklayan Mehmet Bingül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu şiarla çalışıp partimizi yükseltmeyi hedeflerken, belediye başkanımızdan garip ve anlaşılamaz ithamlarını duymaya başladım. Önce, ‘Yönetiminde 12 Cihat Öztürk’çü var. Bu listeyi göreceğime ölsem daha iyiydi’ gibi ifadeler duyduk. Belediye başkanımızın kongreye müdahalesi daha burada başlamıştır.

Sayın Belediye Başkanımız benim ilçe başkanı olmamı asla arzu etmemiş, bir başka arkadaşımızın ilçe başkanı olması hususunda ısrarcı olmuştur. Bu bir gerçektir. Lakin İYİ Parti'nin içinde bulunduğu durum, hem parti yapılanmasını yeniden toparlamak hem belediye başkanıyla iyi ilişkiler kurmakla beraber, teşkilatın ağırlığını hissettirmesi gerekliliği, benim ilçe başkanı olma gereğimi ortaya çıkarmıştır. Neticeten belediye başkanı her fırsatta tarafsız olacağını ifade ederken, gerek söylemleriyle gerekse kendine yakın tüm isimler ve belediye tedarikçileri karşıma çıkarılan adayın yanında saf tutmuşlardır. Sayın Belediye başkanı, anılan kişiyle asla beraber olamayacağını iddia etmesine rağmen karşımıza çıkarılan adayı tüm gücüyle destekler bir tutum sergilemiştir.

Belediye Başkanının adını kullanan kişiler vasıtasıyla, partililer üzerinde baskı kurulmuştur. Kanaatimce tüm bunların sebebi hem kendisiyle arasının bozuk olduğu eski ilçe başkanı Cihat Öztürk’e olan alerjisi hem de ilçe teşkilatı ve akabinde il teşkilatını dizayn etme konusunda geçmişte eksik kalan bölümü tamamlama isteğidir.

Oysa benim bakış açım partimizin gelinen süreçte kimseyi dışlama, yok sayma ve öteleme lüksünün olmadığı gerçeğidir. Bu bakış açım kimsenin adamı olduğumu göstermez. Aksine tüm emeği geçen arkadaşlarımıza duyduğum değer ve saygıdır. Bu aşamadan, bu yaklaşım ve bu ifadelerden sonra sağlıklı bir şekilde görevimi sürdürmemim mümkün olmadığını ortaya koymaktadır. Bu açıklamamın delege arkadaşlarımızın tavrı ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Delegelerimizin ve yönetim kurulumuzun büyük bir destek ve muhabbeti mevcuttur. Kaldı ki, delegelerin iradesini cebinde sayan bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu tür ifadeleri delegelerimize ve iradelerine büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. Neticetten yeni tartışmaların, ayrışmaların ortaya çıkmaması ve partimizin zarar görmemesi adına, İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanlığı görevinden istifa ediyorum. Bundan sonra partime bir nefer olarak hizmet etmeye çalışacak olup partime başarılar diliyorum.”

KÜRŞAT-SİTE-1