Haziran'da gerçekleşen WWDC (Worldwide Web Congress) 2022'de tanıtılan iOS 16, önümüzdeki Pazartesi günü iPhone'lar için resmen yayınlanacak. İphone  için yayınlanacak olan yeni sürüm, iPhone kullanıcıları için pek çok faydalı yeni özelliği beraberinde getiriyor. İşletim sisteminin başta gelen özellikleri arasında kilit ekranında yapılan düzenlemeler ve acil durum butonu gibi özellikleri yer aldı.

 iPhone ekranlarında artık iOS 16 ile birlikte kilit ekranı tamamen değişiyor. İlk olarak duvar kağıdınızda derinlik modu olacak. Eğer duvar kağıdınızda bir yüz veya kişi varsa, saat gibi yazıların önünde kalacak.

Kilit ekranlarına artık widget ekleyebileceksiniz. Bu widget’lar arasında takvim uygulaması, hava durumu ve yapılacaklar listesi gibi kısa yollar bulunuyor. Bunun yanı sıra sadece tek bir kilit ekranı şeması değil, birden fazla kilit ekranı yapıp arasında değişim yapabiliyorsunuz. Hatta duvar kağıdı seçmenize yarayan bir yapay zekâ sistemi bile bulunuyor.

Artık kilit ekranında o duvar kağıdınızı kapatacak kadar fazla olan bildirimler tarihe karışıyor. Bildirimler ekranın aşağısında toplu olarak gözükecek. Son olarak, artık kilit ekranında Canlı Aktiviteler kısmı bulunacak. Bu özellik sayesinde kilit ekranından canlı maçları takip edebilecek, müzik menünüzü büyütebilecek veya ilerlemelerinizi takip edebileceksiniz.

MESAJLAR UYGULAMASI SOSYAL MEDYA GİBİ OLUYOR

Apple’ın Mesajlar uygulaması, iOS 16 ile birlikte büyük değişiklik yaşayacak uygulamalardan birisi olacak. Mesajlar uygulaması, özellikle dikte konusunda yepyeni özelliklere ev sahipliği yapacak. 

Mesajlar uygulamasında artık gönderilmiş mesajları düzenleyebileceksiniz. SharePlay isimli yeni özellik sayesinde arkadaşlarınızla beraber uzaktan dizi izleyebilecek, müzik dinleyebilecek ve daha birçok şey yapabileceksiniz.

Artık Mesajlar uygulamasında kullanılan Dikte özelliği, cümlelerinize otomatik olarak noktalama işaretleri ekleyecek. Dikte yapmaya başladığınız zaman artık klavye açık kalıyor ve istediğiniz zaman yazmaya geri dönebiliyorsunuz. Bu dikte özelliğini Apple’ın Neural Engine’i destekliyor ve dokunarak yazma ile dikte arasında geçişi kolaylaştırıyor.

APPLE WALLET ARTIK ÇOK DAHA MODERN HALE GELİYOR

Apple Wallet artık dijital otel anahtarlarını başkalarıyla paylaşabilmenizi sağlıyor ve buna Android kullanıcıları da dahil. Apple Wallet’ın temassız ödeme özelliği, ürünlerini iPhone’dan ödeme kabul etmek isteyen satıcılar için etkin hale getiriliyor.

APPLE’IN HARİTA UYGULAMASI YENİDEN TASARLANDI

Apple’ın Harita uygulaması yeniden tasarlandı. Yeniden tasarlanan Harita uygulaması ile birlikte Fransa, İsviçlre ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin içerisinde yer aldığı 11 ülkenin detaylı şehir planı uygulamaya eklenecek.

Yeni ‘Birden Fazla Durak’ rota sistemiyle belirlediğiniz rota üzerinde 15’e kadar durak ayarlayabiliyorsunuz ve bu rotalarınız ‘Yakın Zamanda Çizilen Rotalar’ sekmesine gidiyor ve istediğiniz zaman bu rotaları tekrardan kullanabiliyorsunuz. Bu çok duraklı rotalarınızı Mac’iniz üzerinden düzenleyip iPhone’unuza gönderebiliyorsunuz ve Siri’yi kullanarak Apple CarPlay’deyken rotanıza yeni duraklar ekleyebiliyorsunuz.

SPOR SEVERLERE ÖZEL APPLE NEWS’E YENİ SEKME MY SPORTS

Apple’ın son iPhone işletim sistemi iOS 16 ile birlikte Apple News’e yeni bir sekme geliyor. Bu sekmenin adı My Sports. Bu bölümde seçtiğiniz sporların, liglerin veya takımların haberlerini, fikstürlerini ve detaylarını takip edebileceksiniz. Ek olarak bahsettiğimiz gibi bu bölümü canlı aktivite olarak kilit ekranınıza ekleyebiliyorsunuz.

FİTNESS UYGULAMASI ARTIK TÜM İPHONE'LARDA KULLANILABİLECEK

Fitness uygulaması bundan önce Apple Watch'lara ait WatchOS'te yer alıyordu. iOS 16 ile birlikte Fitness uygulaması artık tüm iPhone'larda yer alacak, Apple Watch'ınız olmasa bile. Uygulamadan adımlarınızı ve egzersizlerini takip edebileceksiniz.

FOTOĞRAFLARDAKİ OBJELERİ, FOTOĞRAFIN GERİ KALANINDAN AYIRABİLECEKSİNİZ

iOS 16 ile birlikte fotoğraflardaki objeleri üzerlerine basılı tutup fotoğrafın geri kalanından ayırabilecek ve sosyal medya hesaplarınızda veya mesajlaşma uygulamalarınızda paylaşabileceksiniz.

WhatsApp Image 2022-09-10 at 14.30.43