Projede kesin kabul işleminin yapılıp yapılmadığı ya da ne zaman yapılacağı bilinmiyor.

Nazilli’nin en merkezi yerlerinden biri olan Yeni Mahalle 37 pafta 627 Ada’da Nazilli Belediyesi ile Yeni Yapı ortaklığında inşaatına başlanan İnci Yaşam Projesi, yarattığı hayal kırıklığının yanı sıra yaşanan gecikme nedeniyle başlayan kriz derinleşiyor. 
108 adet konut ve 60 ticari ünitenin bulunduğu İnci Yaşam Projesi 2018 yılında başlamış, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın da önemli ‘gelir kaynağı’ olarak gördüğü projelerden biri olmuştu. 
2018 yılı sonuna kadar tamamlanması taahhüt edilen proje, önce 2019 yılı ortasına, daha sonra da 29 Ekim 2020 tarihine ertelenmişti.
29 Ekim 2020’de sadece 5 konutun anahtarları sahiplerine teslim edilebildi. 
YENİ YAPI VE ÖZCAN'A BÜYÜK ŞOK
İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlerinin Ekim ayında hazırladığı Denetim Raporunda, İnci Yaşam Projesinde yaşanan gecikme hatırlatılmış, kesin kabul işlemi yapmadan gecikilen her gün için ceza uygulanması gerektiği ifade edilmişti.
İçişleri Bakanlığı uzmanlarının yaptığı hesaplamaya göre, Ekim ayı itibariyle bin 35 gün geciken İnci Yaşam Projesi için Yeni Yapı firmasına 24 milyon 248 bin 109 lira ceza uygulanması gerektiği vurgulanmıştı.
FATURA KABARDI, CEZA 30 MİLYONU AŞTI MI? 
İçişleri Bakanlığı denetçilerinin Raporunda, belirlenen cezai tutarın Yeni Yapı'dan tahsil edilmesi gerektiği, aksi takdirde Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, belediye yöneticileri ve önceki dönem yöneticilerinden tahsil edileceği belirtilmişti. 
Kürşat Engin Özcan, o dönemde İçişleri Bakanlığı denetçilerinin raporuna itiraz edildiğini ifade etti. Ancak o tarihten bu yana İnci Yaşam projesi ile ilgili ne bir açıklama ne de bir duyuru yapıldı.
Üstelik o günden bu yana 10 ay daha geçti. 
Yapılan hesaplamalara göre, Ekim ayında 24 milyon lira olarak belirlenen cezai tutarın yaklaşık 7 milyon lira daha artarak 31 milyon liraya ulaşmış olabileceği ifade edildi. 
İnci Yaşam Projesi ile ilgili Nazilli kamuoyunu bilgilendirmeyen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın kesin kabul işlemi için bir yol haritasının olup olmadığı ise bilinmiyor.
Nazillili vatandaşlar, “İlçemizin göbeğinde yapılan projenin son durumu belirsiz. Açıkçası bu süreç iyi idare edilemedi. Nazilli belediyesine ağır cezai yaptırımlar uygulanırsa, bu belediye yönetiminin suçudur. Kesin kabul yapıldıysa da yapılmadıysa da Nazilli halkının bunu bilmeye hakkı vardır” yorumunda bulundu.

kürşat-site