Çine’de EYSİM Mineral Madencilik Şirketi bulunan İş İnsanı ve Türk  Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfına bağışta bulunan hayırsever vatandaşa, EYSİM Mineral ve Madencilik Çine Tesislerinde düzenlenen bir tören ile altın madalya ve berat belgesi Vakıf İzmir Bölge Temsilcisi Emekli Albay Gültekin Aşer tarafından takdim edildi.

TSK Güçlendirme Vakfına nakit bağışta bulunan EYSİM Mineral Madencilik Şirketi Sahibi Muhammet demir’ e altın madalya ve berat belgesi Vakıf İzmir Bölge Temsilcisi Emekli Albay Gültekin Aşer tarafından takdim edildi.

Törende konuşan TSK Güçlendirme Vakfı İzmir Bölge Temsilcisi Emekli Albay Gültekin Aşer ; ‘’ - Vakfımız Büyük Türk Milleti ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında manevi bir bağ, bir gönül köprüsü oluşturmak suretiyle sağlanacak bağışlarla TSK’nin savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak ve savunma sanayi şirketleri kurmak amacıyla 26 Eylül 1987’de 3388 sayılı Kanun ile kurulmuştur. Bu amaçla vefakâr bağışçılarımızın maddi ve manevi destekleri ile kurulan Vakıf Bağlı Ortaklıkları; ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN Türk Savunma Sanayiine milli ve yerli ürünlerin kazandırılmasında önemli katkılar sağlayarak dışa bağımlılığın azaltılması doğrultusunda çalışmalarına büyük bir azim ve kararlılıkla devam etmektedir. Cumhurbaşkanımızın Vakıf ve Mütevelli Heyet Başkanı olduğu Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti; Cumhurbaşkan’ı Yardımcısı, Millî Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanından oluşmaktadır. Vakıfımız üst yönetim organı olan Mütevelli Heyeti’nin belirlediği politikalar çerçevesinde TSKGV Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlar ile yönetilmektedir. Kurulduğu günden itibaren başta bağışçıları olmak üzere vefakâr Türk halkının desteğini hep yanında hisseden TSK Güçlendirme Vakfı, dün olduğu gibi bugün de milleti ile gönül bağını sürdürmeye 35 yıldır devam ediyor. Kuruluşunda sınırlı bir bütçeyle yola koyulan TSK Güçlendirme Vakfı, çalışmalarında en büyük desteği Büyük Türk Milletinden almıştır. Vakıf, milletimizin dişinden tırnağından artırarak gönülden verdiği bağışları en verimli şekilde değerlendirmek üzere çalışmalarını büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir.

TSK Güçlendirme Vakfı, kuruluşundan bugüne kadar ulusal savunma sanayi alanında stratejik yatırımlar gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Vakıf, söz konusu yatırımlarını etkin bir şekilde yöneterek, her biri dünyada ve ulusal alanda söz sahibi, hem yerli hem de milli şirketler konumuna ulaştırmıştır. Bugün itibariyle Türkiye’de; ASELSAN, elektronik, haberleşme, savaş sistemlerinin yanı sıra radar, entegre silah sistemleri ve elektro-optik alanlarında bir dev haline gelmiş, sivil alanlar olan ulaştırma, trafik, güvenlik ve sağlık alanlarında da etkin konuma ulaşmış, TUSAŞ, havacılık, uydu ve uzay alanının öncüsü konumuna ulaşmış, ROKETSAN, roket ve füze sistemlerinin tek tasarım ve üreticisi olmuş, HAVELSAN, komuta kontrol, eğitim, simülasyon, bilgi ve iletişim, güvenlik sistemleri ve siber güvenlik alanlarında yazılım yoğun sistemlerin geliştirilmesinde lideri konuma ulaşmış, İŞBİR, savunma sanayinde başta olmak üzere tüm sektörlerde jeneratör ve alternatör alanlarında söz sahibi konuma ulaşmış, ASPİLSAN sivil ve askeri ihtiyaçlara yönelik özgün pil, batarya bloğu, enerji depolama sistemleri ve raylı ulaşım akü sistemleri geliştirme yeteneği kazanmıştır. Şimdi de Lityum pil üretimine başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, her biri savunma sanayimizde önemli alanlarda faaliyet gösteren 6 Bağlı Ortaklığı(ASELSAN-ROKETSAN-HAVELSAN-TUSAŞ-ASPİLSAN-İŞBİR) ile 8 İştiraki olmak üzere toplam 14 şirkette doğrudan pay sahibidir. Vakfa Bağlı Ortaklarımızın yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği şirket kuruluşları, satın alımları ve ortaklıklar yoluyla dolaylı olarak pay sahipliği bulunan şirket sayısı her geçen gün artmaktadır.’’ şeklinde yaptığı konuşması ile Vakıf ile ilgili bilgiler verdi.

Ayrıca, Vakfı tanıtan filimler izletilerek TSK Güçlendirme Vakfına yapılan bağışların nerelerde kullanıldığını anlattı.

Bağışçı Muhammet Demir ile samimi sohbet eden ve fotoğraflar çektiren Vakıf İzmir Bölge Temsilcisi Emekli Albay Gültekin Aşer, Vakfa yapmış olduğu yüksek miktardaki bağışı için bağışçıya teşekkür ederek tören bitiminde İzmir’e dönmek için ilçemizden ayrıldı.

eysim