banner47

Hem hamur ustası hem kitap kurdu

Efeler'de hamur ustası olarak çalışan Adem Ataoğlu, bir arkadaşının tavsiyesiyle kitap okumaya başladı ve tüm hayatı değişti. Ortaokul ve liseyi açık öğretimden bitiren Ataoğlu’nun tek hayali ise üniversiteyi kazanabilmek.

Hem hamur ustası hem kitap kurdu
banner68

(İsmail ÖRS)- Aydın’ın Efeler ilçesinde hamur ustası olarak çalışan Adem Ataoğlu, bir arkadaşının tavsiyesi ile kitap okumaya başladı. Kısa sürede bunu hobi edinen ve hayatının her alanında kitaplara yer veren Ataoğlu, “Kitaplarla tanışmasaydım belki yaşamazdım” dedi.  Ortaokul ve liseyi açık öğretimden bitiren Ataoğlu’nun tek hayali ise üniversiteyi kazanabilmek.  

Efeler’de yaşayan hamur ustası 39 yaşındaki Adem Ataoğlu, yakın bir arkadaşının tavsiyesi üzerine kitap okumaya başladı. İlk zamanlarda sadece arkadaşının getirdiği kitapları okuyan Ataoğlu, kısa sürede kitap kurdu oldu.

Zamanla kitapları hayatının merkezine taşıyan Ataoğlu, iş yerinin bir köşesine kurduğu kütüphanesini günden güne genişletiyor. Ayrıca, kütüphane ve okullara kendi okuduğu kitapları bağışlıyor.

“KALİTESİZ BİR HAYATTAN KURTULDUM, HUZURU BULDUM”

Kitaplarla tanışma hikayesini anlatan Adem Ataoğlu, kitap okumaya başlamadan önce çok kalitesiz bir hayat yaşadığını ve kitapların tüm hayatını değiştirdiğini ifade etti. Ataoğlu, “2013 yılında eşimden ayrıldıktan sonra çok büyük bir boşluğa düştüm. Kalitesiz bir hayat yaşamaya başladım. Yakın bir arkadaşımın tavsiyesi ile kitap okumaya başladım. Kitaplarda huzuru buldum. Hayatımın her alanında olumlu yönde çok büyük değişimler oldu. Kitaplarla tanışmasaydım belki yaşıyor olmazdım” diye konuştu.

BAŞKALARINA DA ULAŞABİLMEK İÇİN 11 ŞEHİRDE GRUP KURDU

Okuduğu kitapların daha fazla kişiye ulaşması için sosyal medya üzerinden kurduğu sayfa ile binlerce kişiye erişen Adem Ataoğlu, “11 farklı şehirde kitap okuma gruplarımız var. Her ayı periyotlara bölerek birbirinden farklı konularda kitaplar okuyoruz. Daha sonra iletişime geçerek kitap hakkında fikirlerimizi paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okuduğu kitapları paylaşmayı da çok seven Ataoğlu, “Her ilde bir okula ya da kütüphaneye kitap bağışı yapıyorum. Elimde olan kitapları gönderiyorum. Şu ana kadar 51 ile kitap gönderdim. Son dönemde artan kargo ücretleri ve pandemi süreci kitapları göndermeme biraz engel oldu ama elimden geldiğince her ilimize kitapları ulaştırmaya çalışıyorum” diye konuştu.

KEMAN EŞLİĞİNDE KİTAP OKUYOR

Kendisine özgü kitap okuma tarzının olduğunu söyleyen Adem Ataoğlu, “Dünya klasiklerini, keman eşliğinde okuyorum. Bunun yanında okuduğum kitaba göre dinlediğim müzik de değişiyor. Gerilimi yüksek bir kitap okuyorsam gerilim müziği dinliyorum. Bu şekilde kitabı daha iyi anlamaya çalışıyorum. Bu yöntemle, okurken kitabın içinde yaşıyorum. Sık sık notlar alıyorum” dedi.

TEK HAYALİ ÜNİVERSİTEYİ KAZANMAK

İlkokuldan sonra maddi imkansızlar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalan ve küçük yaşta çalışma hayatına atılan Adem Ataoğlu, hayalinin üniversite eğitimi almak olduğunu söyledi.

Ataoğlu, “Kitap okumaya başladıktan sonra yarım kalan eğitim hayatımı da tamamlamak istedim. Ortaokul ve liseyi, açık öğretim üzerinden okudum ve mezun oldum. Gelecek yıl üniversite sınavlarına gireceğim” ifadelerini kullandı. Kitap yazmak istediğini de dile getiren Ataoğlu, “Kitabımın ana fikri kadına şiddet konusu olacak. Bunun yanında çocuğa ve hayvana karşı şiddet konularına da değineceğim. Hangisini koruyacağımızı şaşırdık” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER