banner47

Yolunu kaybetti, Afrodisias'ı keşfetti

İşte Aydın'daki o keşfin hikayesi

Yolunu kaybetti, Afrodisias'ı keşfetti
banner68
banner108

Hayatını kaybeden usta fotoğrafçı Ara Güler, Karacasu’daki Afrodisias Antik Kenti’nin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılmasını sağlamıştı. Güler’in Afrodisias’ı keşfetmesi ise oldukça ilginç bir rastlantı sonucu gerçekleşti. İşte tarihi anı…

90 yaşında hayatını kaybeden dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, 1958 yılında geldiği Aydın’da, geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Afrodisias Antik Kenti’ni keşfetti. Bu muhteşem keşif, hikayesi ise şöyle:

Aydın’a Kemer Barajı'nın açılışı için gazeteci olarak gelen ve dönüşte yolunu kayberek Geyre Beldesi'ne ulaşan Ara Güler, bir köyden geçerken köylülerin tarihle iç içe yaşadığını görür. Köyde yaşayan insanlar tarafından Roma sütunları ve mimari parçaları hala kullanılmaktadır. Köyde yer alan her türlü mimari yapı, Roma dönemi eserlerini de barındırmaktadır. Tarihi lahitler bile üzüm şırası süzmek için kullanılmaktadır ve köyün her yeri tarihi eserlerle doludur.

FOTOĞRAFLARI DÜNYAYA DUYURDU

Ara Güler, şaşkınlık içinde bu güzelliklere baktıktan sonra köyün çeşitli yerlerinden onlarca fotoğraf çeker ve İstanbul’a döndükten sonra bu bölgeyi araştırmaya başlar. Fakat hiçbir bilgiye ulaşamaz. Çektiği fotoğrafları çeşitli kuruluşlara gönderir fakat beklediği ilgiyi bulamaz. En sonunda fotoğrafları Times’a gönderir. Times fotoğrafların renkli olanlarını çekmesini ister ve Ara Güler tekrar aynı köye giderek renkli fotoğraflar çeker. Bu yolla dünya basınına dağıtılan fotoğraflar bir anda büyük yankı uyandırır. Amerika’dan gelen arkeologlar Geyre’de araştırma yapmaya başladıklarında burasının Roma İmparatorluğu’na ait, tarihi MÖ. 500’li yıllara dayanan ve ismini tanrıça Afrodit’ten alan Aphrodisias antik kenti olduğu anlar.  

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Dündar Köse
Mehmet Dündar Köse - 2 yıl Önce

Aydın’ın Getire beldesinde hangi baraj açılmış ki 1958 yılında?

SIRADAKİ HABER