banner47

Karakuş ve Dayı çifti gelenekleri devam ettirdi

Koçu özenle süsleyip kız tarafına hediye ettiler

Karakuş ve Dayı çifti gelenekleri devam ettirdi
banner68

Aydın’da asırlardır süren geleneklerden birisi olan kurbanlık gelin koçları, bayram öncesi gelinler gibi süslenerek kız evinin yolunu tuttu. Kurban Bayramı nedeniyle nişanlı çiftlerden erkek tarafı özenle seçip süslediği kurbanlık koçu kız tarafına hediye etti.

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde nişanlısı Esma Dayı için heybetli bir koç seçen ve koçu bir gelin gibi süsleyen damat adayı Onur Karakuş, geleneği bu bayramda sürdürenlerden biri oldu.

Karakuş, Kurban Bayramı'na özgü olan bu geleneği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söylerken, bu tür geleneklerin yaşatılması ve gelecek nesillere de aktarılması gerektiğini, gelenek ve göreneklerin insanlar ve aileler arasındaki var olan bağları daha da güçlendirdiğini ifade etti.

Kurban Bayramı’nda gelin koçu geleneğini yaşatan damat adayı Onur Karakuş, koçu seçmek, nişanlısına en iyi koçu hediye etmek ve onu süsleyerek kız evine götürmenin insana ayrı bir heyecan ve mutluluk kattığını da sözlerine ekledi.

Kız evinin yolunu tutan ‘gelin koçu’, Esma Dayı’ya hediye edildi. Çift, süslenen koçla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
98/1 Muhasebeci
98/1 Muhasebeci - 7 ay Önce

Adamsinnnn ????

SIRADAKİ HABER