banner47
r

Didim'de göktaşı bulundu

Sahil kenarından fark edildi

Didim'de göktaşı bulundu
banner68
banner108

Çorumlu Murat Özsağlam, ziyaret için geldiği Didim’de göktaşı olduğunu tahmin ettiği bazı parçalar buldu. Bunları birçok laboratuvarda incelettiğini söyleyen Özsağlam, taşların çok değerli olabileceğini savundu.


Mesleği gereği Türkiye’nin birçok iline seyahat ettiğini dile getiren Çorumlu Murat Özsağlam, “Seyahatlerimin birisinden dönerken arkadaşım Didim’e davet etti. Didim’e gittiğimde elinde bir taş olduğunu söyledi. Beraber taşın bulunduğu alana gittik. Gezerken birkaç tane daha farklı taş olduğunu gördük. Alanın coğrafi yapısına baktığımızda taşların alanla bir alakasının olmadığı kanısına vardık. Daha sonra numunelerden birkaç tanesini alarak Çorum’a döndüm” dedi.

“26 ELEMENT TESPİT EDİLDİ”


Elindeki taşı laboratuvarda incelettirdiğini ve içinde titanyum, nikel, alüminyum demir gibi 6 element tespit ettiklerini anlatan Özsağlam, “Bu laboratuvarda görüşünü aldığımız bir öğretim görevlimiz taşın gök taşı olabileceğini ancak daha gelişmiş bir laboratuvarda incelenmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra arkadaşım MTA’ye götürüp incelettiğinde taşta 12 tane elementin olduğu bildirildi. Bunların içerisinde uzay sanayi ve sağlıkta kullanılan değerli madenlerin olduğu tespit edildi. Üçüncü bir tahlili Sütçü İmam Üniversitesi’nde yaptırdık. Elimizdeki taşlardan birisinde 26 tane element tespit edildi” diye konuştu.

 Özsağlam, gök taşlarının üzerinde farklı figürler olduğunu tespit ettiklerini iddia etti.

Ellerindeki gök taşlarından birisinin Rusya’ya düşen gök taşının aynısı olduğunu öne süren Özsağlam, şu ifadeleri kullandı:

"Bu taşta 100’ün üzerinde element olduğunu dile getiren uzmanlar oldu. Bu taşların Rusya, Afrika ve dünyanın diğer bölgelerine düşen taşlardan daha değerli olduğunu düşünüyorum.”

     
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil toka
Kamil toka - 2 yıl Önce

Bizim bahçede dolu

SIRADAKİ HABER