banner47

"Demokrasi ve memleket meselesi"

Çoluk çocuk oradaydılar

"Demokrasi ve memleket meselesi"
banner68
banner90

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan sarı otobüs şoförleri, aileleriyle birlikte bir kez daha çağrıda bulundu. Açıklamaya katılan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 9 şoförün işten çıkarılmasını bir demokrasi ve memleket meselesi olarak nitelendirdi.

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan sarı otobüs şoförleri, direnişlerinin 128’inci gününde geniş bir katlımla seslerini duyurdu.

Bugün saat 11.00’da Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, DİSK üyesi sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri, çok sayıda emek ve meslek örgütü, demokratik kitle örgütü, DİSK Gıda-İş üyesi Tariş işçileri ve DİSK üyesi sendikalardan işçiler katıldı. Açıklamada işten çıkarılan şoförlerin eşleri ve çocukları da yer aldı.

İşçilerin anayasal haklarını kullandığı için işten çıkarıldığını bir kez daha hatırlatan Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, 128 gündür işçilerin barışçıl bir biçimde mücadelelerini sürdürdüklerini, Sosyal-İş sendikasının diyalog ile sorunun çözümü için çaba gösterdiğini ancak Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin bu ayıbı sona erdirmek için herhangi bir adım atmadığını ifade etti.

“ANTİDEMOKRATİK REJİM ÜZERİNDEN HAREKET EDİLİYOR”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İşçiler Sosyal İş sendikamıza üye olmuş, sendikamız işyerinde çoğunluğu sağlamış, toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapmış, Bakanlık çoğunluğun sağlandığını tespit etmiş ve hemen ardından arkadaşlarımız işten çıkarılmıştır. Şurası açıktır ki, arkadaşlarımızın işten çıkarılmasının gerekçesi DİSK'li olmalarıdır. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde ve diğer birçok işyerinde işverenler, ülkemizin içinde bulunduğu antidemokratik ortamdan faydalanarak emeğin en temel haklarını gasp etmekte, işçileri örgütsüz kalmaya veya iktidar/sermaye güdümündeki sarı sendikalara üye olmaya zorlanmaktadır. Maalesef Aydın Büyükşehir Belediyesi, tam da yeni rejim ile pekişen bu antidemokratik zemin üzerinden hareket etmektedir” dedi.

“DEMOKRASİYE VURULMUŞ BİR DARBE”

Atılan işçilerin geri alınması için Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tekrar masaya oturma çağrısında bulunan Çerkezoğlu, “Aydın Büyükşehir Belediyesinde 9 arkadaşımızın işten çıkarılması, bir demokrasi meselesidir, memleket meselesidir. Nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle geçindiği bir ülkede, emeğin hakları yoksa demokrasinin olması mümkün değildir. Bu nedenle sendikal hak ve özgürlüklere yönelik her olumsuz tutum, aynı zamanda ülkemizdeki demokrasi mücadelesine vurulmuş bir darbedir. Demokrasi mücadelesine vurulan her darbe, ülkemizin antidemokratik bir karanlığa ilerleyişini hızlandırmaktadır” diye konuştu.

Açıklamanın sonunda sendikanın ve işten atılan şoförlerin mücadeleye devam edeceği, haklarını savunacağı vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER