banner47

Bunları sakın yapmayın

İşte uyulması gereken kurallar

Bunları sakın yapmayın
banner68
banner90

Deve güreşi sezonunun başlamasına günler kala, pehlivan deve sahiplerine çok önemli uyarılar yapıldı. DEGÜF’ten yapılan açıklamada, güreşler sırasında çomak ve sopa ile saha içine girilmemesi, develerin ağzına ip takılarak güreştirilmemesi ve saha içerisinde alkol ya da sigara kullanılmaması istendi.

Ege’nin en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan deve güreşleri sezonu, 18 Kasım’da başlayacak.

Sezon öncesi Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu’ndan (DEGÜF) yapılan açıklamada, güreşler sırasında bir dizi kurala uyulması istendi.

İŞTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

DEGÜF’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Y2018-2019 DEGÜF deve güreşi sezon uygulanan kurallar aynen devam edecek olup yeni sezonda uyulması gereken kurallar tekrar edilmesi ihtiyacı duyulmuştur.
1. Çomak sopa vb. Şeylerle saha içine girilmemesi
2. Develerin ağız bağı iplerine ip tak
ılarak güreştirilmemesi yada ağız bağı iplerine müdahele edilmemesi(ip yular takılarak güreştirilmesi)
3. Develer bağda yatarken ip yada elle develere temas edilmemesi
4. Saha içinde sigara içilmemesi
5. Saha içine alkollü girilmemesi
6. Saha içerisine bir devenin başında 2+1(zaruri haller halinde +1) girilmesi
7. Görevlilere ve DEGÜF deve güreşleri yönetmenliğine uygun hareket edilmesi
8. Güreş sahalarına zamanında iştirak edilmesi ve güreşe katılmayacak olan devenin 24 saat öncesinden komiteye bildirilmesi gibi kurallara uyulması gerekmektedir.
9. Güreş düzenleyecek olan komitelerin her hafta çarşamba günü saat 16.00 ya kadar görevli listelerini Degüf genel sekreterliğine bildirmeleri
10. Deve güreşi sözleşmesi imzalayarak kasıtlı olarak imza verilen yere katılmayarak komitenin izni haricinde komitenin zor durumda bırakılmaması.”

KURALLARA UYMAYAN YANACAK

Açıklamada, bu kurallara uymayanların hem DEGÜF disiplin yönetmeliği çerçevesinde hem de Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde işlem yapılacağı bildirildi. Açıklamada, “Yukarıda yazılı olan konulara riayet etmeyen deve sahibi ve savranlara DEGÜF disiplin yönetmenliği hükümleri yanısıra 5199 sayılı kanununun ceza hükümlerinin uygulanması için il hayvanları koruma kurullarına üst yazı İle bilgilendirilme yapılacak ve cezai müeyyide almaları sağlanacaktır. DEGÜF olarak birinci hedefimiz deve güreşlerimizin yazılı kurallar çerçevesinde yapılarak zarar görmemesini sağlamaktır. DEGÜF olarak asıl amacımız insanlara zorluk çıkarmak değil, bilakis doğabilecek konulara karşı deve ile hemahenk olan herkesi gerek kanunlara gerekse 3. Kişilere karşı korumaktır” ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 09:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Oduncuoğlu
Mustafa Oduncuoğlu - 2 yıl Önce

Katılıyorum doğrusu bu olmalı

ibodemre
ibodemre - 2 yıl Önce

yine 1 deve yanın da 5,8 kişi olur herzaman aynı olan şeyy adam gibi deve güleşi izleyemiyoruz her güleş sahasın da olan

Akan Evren.
Akan Evren. - 2 yıl Önce

Uyarılar yerinde.Bu yıl sağlıklı güreşldr izleyeceğimizin göstergesi. Kutluyorum.

Mustafa özkara
Mustafa özkara - 2 yıl Önce

Çok

Çok doğru katılıyorum

SIRADAKİ HABER