banner47

Başkan Çetinbaş: Çin zulmünün karşısındayız

"Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanındayız"

Başkan Çetinbaş: Çin zulmünün karşısındayız
banner68
banner90

Memur-Sen Aydın İl Başkan Vekili ve Büro Memur-Sen Aydın Şube Başkanı Kaan Çetinbaş, Çin’de Uygur Türklerine uygulanan soykırım ve asimilasyon politikalarını kınadı. Çetinbaş, “Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında Çin'in ve zulmünün karşısındayız” dedi. 

Uygur Türklerinin Amerika-Çin rekabetine politik meze yapılmaması gerektiğini söyleyen Kaan Çetinbaş, “Doğu Türkistan ve milyonlarca insan, iki emperyalist devletin çıkar kavgasında araç haline getirilmemeli. Biz bu noktada dünyanın bütün iyi insanlarına, insanlığa önemli vazifeler düştüğüne inanıyoruz. Eğer dünyanın iyi insanları bu konuyu sahiplenip, zulme karşı bir hat oluşturmazsa, Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşayan mazlumlar iki zalimden birinin zulmüne maruz kalması kaçınılmazdır. Bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları zulme karşı güçlü bir hat oluşturmalı, adalet ve özgürlük dünyamıza hakim kılınmak için sorumluluk almalı. Ve hep birlikte haykırmalı; İnsan onuru dokunulmaz, özgürlükler kısıtlanamaz” dedi.


“MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR”

“Çin’in Doğu Türkistan’da tek orijinal ürünü işkencedir, zulümdür” diyen Çetinbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yönüyle ‘Çin işkencesi’ tabirinin bugünkü somut karşılığı Doğu Türkistan’da her gün değil her an yaşanıyor. Çin sadece yaşayanları öldürmüyor; doğacak olanların da hayata gelmesine engel oluyor. Çin hükümeti, terör söylemleriyle oluşturduğu sahnede İslam medeniyetinin kadim bölgelerinden biri olan Doğu Türkistan’ı insansızlaştırmaya ve müslümansızlaştırmaya hunharca devam ediyor.Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz anlattıkları gerçekten tüyler ürpertici. Çin hükümeti, kendi politikalarını meşrulaştırmak için El-Kaide, DEAŞ söylemlerinin arkasına gizlense de mızrak artık çuvala sığmıyor.”


“ZULMÜN KARŞISINDAYIZ”

“Buradan büyük Memur-Sen ailesi adına Çin hükümetine seslenmek istiyorum. Doğu Türkistan İslam Medeniyetinin kadim bölgelerinden biridir. Hangi politikaları uygularsanız uygulayın, hangi söylemin arkasına gizlenirseniz gizlenin; Doğu Türkistan’dan İlk Müslüman Türk Hakanı Satuk Buğra Han’ı, ‘Dîvânü Lugati’t-Türk’ adlı eseri yazan ilk Türk dil bilgini Kaşgarlı Mahmud’u, ‘Kutadgu Bilig’ adlı eserin sahibi şair, yazar ve devlet adamı Yusuf Has Hacip’i silemezsiniz. Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında Çinin ve zulmünün karşısındayız.”

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER