banner47

Başkan Atay jeotermal şirketlerine böyle çıkıştı

"Biz ölelim mi?"

Başkan Atay jeotermal şirketlerine böyle çıkıştı
banner68

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, her gün doğayı daha fazla zehirleyen jeotermal firmalarına tepki gösterdi. Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi kapsamında düzenlenen çalıştayda konuşan Atay, " Siz çok para kazanacaksınız diye biz ölmek zorunda mıyız?" diye sordu.

Altay, "Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi" kapsamında, Germencik ilçesindeki Türk Burcu Parkı'nda gerçekleştirilen çalıştayda yaptığı konuşmada, enerjiye değil, insanı, inciri, zeytini ve kestaneyi yok eden vahşi elektrik üretimine karşı olduklarını belirtti.

Aydın'da üretimde 35 jeotermal enerji santralinin olduğunu kaydeden Atay, şöyle konuştu:

"Biraz daha jeotermal enerji santrali kurarsanız biz öleceğiz, kanser olacağız. Siz çok para kazanacaksınız diye biz ölmek zorunda mıyız? Benim ilçe sınırlarım içerisinde kimseye tavsiye etmiyorum, sakın santral ruhsatı alınmasın. Bunun yapılmaması için her türlü çabayı gösterecek bir kamu görevlisiyim. Bunu bir tehdit olarak değil, yaşama isteğimiz olarak algılayın. Biz sağlıklı yaşamak istiyoruz. Uzman arkadaşlarımız, profesörler içinizden biriniz çıkıp da 'jeotermallerden çıkan gazlar insanlığa ve doğaya zarar vermiyor' diyebiliyorsa sözlerimi geriye alıyorum. Eğer demiyorsa yaşam hakkımızı kimseye çiğnetmeyeceğiz."

Proje Koordinatörü Gaye Devrim Şener de proje kapsamında çeşitli alanlardan 25 uzmanın bir araya geldiğini, uzmanlar olarak Büyük Menderes ve Gediz Havzası'nda yer alan jeotermal kaynakların etkilerini değerlendireceklerini ve oluşturacakları raporu ilgili kurumlarla paylaşacaklarını kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Yener
Ayhan Yener - 1 yıl Önce

Bravo başkanım. Doğruyu direkt söylemişsin

Semiha Aytur
Semiha Aytur - 1 yıl Önce

Bugüne dek bu söylemler hep dinlendi. Çözüm ne olacak onu bilmek istiyorum. Eşini kanser illetinden kaybetmiş bir kişi olarak buna hakkınm olduğuna inanıyorum.

Hasan karakaya
Hasan karakaya - 1 yıl Önce

Yer yüzü cenneti güzel Aydın'ı yok etmeye çalışıyorlar.bu şehir hastaneleri boşuna yapılmıyor.insanlar hasta olsun,ölsün kimsenin umurunda değil. Bu santrallere izin verenler rant peşinde.bunları kınıyorum.

SIRADAKİ HABER