banner47
r

Aydın’da yerel tohum projesi

İsteyen evinde yetiştiriyor

Aydın’da yerel tohum projesi
banner68
banner108

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 3 yıldır sürdürdüğü ‘Yerel Tohumları Koruma’ projesiyle atalardan miras kalan sebze ve meyvelere sahip çıkıyor. Yenipazar'daki yerel tarım ürünleri çalışma sahasında deneme üretimi yapılan bölgeye özgü sebze ve meyveler korunarak gelecek nesillere aktarılıyor.

Vatandaşların tohumlarını sandıklarında sakladıkları Aydın'a özgü olup üretimleri yapılan 26 farklı sebze ve meyvenin 180 çeşidinin envanteri oluşturuldu. Bunların içerisinde 29’ar farklı çeşit domates ve biber ile 10 farklı çeşitte patlıcan, karpuz, kavun, fasulye, börülce, bamya, acur, hıyar, kabak ve daha birçok sebze ve meyve yer alıyor.


“GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yerel tohumlar projesinin en önem verdiği projelerden olduğunu söyleyerek; "Bizler sahip çıkmazsak yüz binlerce yılda bugünkü halini alan tohumlar birkaç on yıla kalmadan yok olacaklar. Tohumlarımıza sahip çıkmazsak çocuklarımız çok yakın gelecekte sadece birkaç çeşit domates, biber bilecek. O yüzden geleceğimize sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

SANDIKTA SAKLANAN TOHUMLAR KORUNUYOR

Projede, vatandaşların sandıklarında özenle sakladıkları Aydın'a özgü tohumlar alınarak Yenipazar Yerel Tarım Ürünleri Serası'nda deneme üretimleri yapılıyor. Yerel olduğu kesinleştirilen tohumlar ise Büyükşehir Belediyesi'ne ait Bozdoğan Yerel Tarım Ürünleri Serası'nda yetiştirilerek tüm Aydın'a ve çevre illerden istekli olan vatandaşlara gönderiliyor. Şimdiye kadar 3 milyondan fazla fide üretilerek vatandaşlara dağıtıldı.


Projenin bir başka ayağı olan köy pazarları projesinde yer alan üreticilere de, yetiştirilen fideler ücretsiz verilerek ata tohumlarının sofraları süslemesinin önü açılıyor.

AKILDA KALAN AROMALAR

Vatandaşların ziyaretlerine açık olan seraya, isteyen vatandaşlar her gün ziyaret edip sebze ve meyvelerle ilgili bilgi edinebiliyor, istedikleri sebze çeşitlerinin tohumlarını alıp kendi bahçelerinde, balkonlarında üretebiliyor.

ÇOCUKLAR YEREL TOHUMLAR KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Aydın Büyükşehir Belediyesi, yerel tohumların korunması bilincinin oluşturulması için de çalışmalara devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi'nin kültür merkezlerindeki kurslara katılan çocuklar yerel tarım ürünlerinin önemini anlamaları için serada misafir edilmeye devam ediliyor. Çocuklara yerel tohumların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili farkındalık aşılanırken, çocuklar yeri geldiğinde tohum ayıklayarak yeri geldiğinde de hasada yardımcı olarak bilinçleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan kazan
orhan kazan - 2 yıl Önce

Ankara da yaşıyorum. Yerel tohumlardan edinmek istiyorum. Satışı varmı. Kaego ile gönderme imkanınız varmı

Serap magill
Serap magill - 2 yıl Önce

İzmir de yaşıyorum. Yerel tohumlardan edinmek istiyorum. Satışı varmı. Gerkirse Aydın a gelebilirim. Bılgılendırırsenız cok sevınırım.

Dr Zulkar Dönmez
Dr Zulkar Dönmez - 2 yıl Önce

Harika.bu tohumlardan nasıl elde edebilirim

SIRADAKİ HABER