banner47

Aydın’da böyle kamp görülmedi!.. Gastro İncirliova Kampı başladı

İncirliova Belediyesi tarafından düzenlenen Gastro İncirliova Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı başladı. Kampa, Türkiye’nin çeşitli illerinden ve farklı ülkelerden gelen toplam 205 kişi katıldı.

Aydın’da böyle kamp görülmedi!..    Gastro İncirliova Kampı başladı
banner68
banner90

Kampta katılımcılar, yemek yapımının inceliklerini öğreniyor, akşamları ise kamp alanında kurulan çadırlarda konaklıyorlar. Türkiye haricinde 6 farklı ülkeden katılımcıların yer aldığı Gastro İncirliova Kampı’nda gün içinde yapılan yarışmalarda derece elde eden kursiyerlere para ödülü de veriliyor.

Adnan Menderes Üniversitesi öğretim görevlisi Emrah Köksal Sezgin gerçekleştirilen organizasyonun bu sene farklı bir boyut kazandığını ifade ederek, “Geçen sene 70 çadırla başladığımız ve pastacılık üzerine yaptığımız Gastro İncirliova organizasyonumuz, bu sene biraz daha boyut atlamış durumda. Katılımcımız artarak 70 çadırdan 92 çadıra çıktık. 4 ayrı çadırda pastacılık ve aşçılık eğitimleri veriyoruz. Bun sene organizasyona ulusal bazda butik pastacılık ve aşçılık yarışmalarını ilave ettik. Aşçılık yarışmamıza Türkiye hariç Kanada, Filistin, Bulgaristan, Yunanistan, İsrail, Romanya olmak üzere altı ülkeden katılım var. 155 yarışmacımız ve yaklaşık 50’nin üzerinde şef adayımız var. Bu sene verdiğimiz madalyalar haricinde para ödüllerimiz de var. Yarışmalarda derece alanlara 1000, 750 ve 500 Euro’luk ödül veriyoruz. Bu ödülü kazanan arkadaşlarımız Varna Üniversitesine gidip özel bursla eğitim görebilecekler. Gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon İncirliova Belediyesi’nin ve bazı sponsorların destekleri ile yürüyor” dedi.

“İNCİRİN KULLANIMINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ”

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, incirin kıymetinin arttırılması için uğraş verdiklerini belirterek, “6 ülkeden konuğumuz var. İnşallah gelecek yıl, gerçek anlamda bu işi uluslar arası boyutta yapmak üzere organizasyonu geliştirmeye çalışacağız. Yapmaya çalıştığımız incirin pastacılık konusunda sektörün kullanılır ürünü haline getirmek. İncirimizin kıymetinin arttırılması konusunda hem tanıtımın, hem katma değerin arttırılması yolunda tüm taraflarla bölge refahının iyileşmesi noktasında bir çaba içerisindeyiz. Aşçılık ve pastacılık kursumuzu da yurt içinden ve yurt dışından farklı illerimizden mutfağı gerçekten yöneten insanların damak tatlarıyla çok ciddi ürünler sunan kullanıcılara takdim etmekle pek çok yere ulaştırmış oluyoruz” diye konuştu.

Üç gün sürecek kamp sonunda katılımcılara belge takdim edileceği belirtildi.

YORUM EKLE
banner80
SIRADAKİ HABER