banner47

Aydın'ın su sorunu 2050 yılına kadar çözüldü

Yeni tesisten çıkan ilk su musluklardan akmaya başladı

Aydın'ın su sorunu 2050 yılına kadar çözüldü
banner68
banner108

Aydın il merkezi ile birlikte 29 yerleşim yerinin su ihtiyacını karşılamak üzere kurulan yeni arıtma tesisi faaliyete başladı. Tesiste arıtıla ilk su, Kızılcköy Mahallesi’ndeki musluklardan akmaya başladı. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Tamamlanan çalışmalar kapsamında Aydın ve civarındaki yerleşim yerlerine memba kalitesinde içme suyu verilecek” dedi.

Devlet Su İşleri tarafından yapılan yeni arıtma tesisi hizmete girdi. Arıtma tesisinde sağlanan ilk temiz su, Kızılcaköy Mahallesi’nde musluklardan akarak vatandaşla buluştu. Proje ile Efeler ve ilçeleri ile 27 kırsal mahallenin 2050 yılına kadar olması öngörülen 72 milyon m³ içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması planlanıyor. Su ihtiyacı, daha önce DSİ tarafından yapılan İkizdere Barajı ve Tabakhane Regülatöründen karşılanacak. Proje kapsamında 97 bin 530 metre isale hattı, 65 bin m³/gün kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, 1 adet regülatör, 10 adet depo ve 6 adet terfi merkezi bulunuyor.

Aydınlılara yeni bir müjde vermenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Bugün itibari ile yeni arıtma tesisinde arıtılan su Aydın ilimizde ilk olarak Kızılcaköy Mahallemizde musluklardan akmaya başlamıştır. Tamamlanan çalışmalar kapsamında Aydın ve civar yerleşim yerlerine memba kalitesinde içme suyu verilecektir.  Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün, insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunmaktadır. Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılanmaktadır. DSİ olarak 81 ilimiz için içme suyu eylem planını hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER