banner47

Aydın'da kömür yasağı

Saat verildi

Aydın'da kömür yasağı
banner68
banner108

Aydın’da ısınma amaçlı kullanılan yakma tesislerinden kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla Valilik tarafında uyarı yapıldı. Açıklamada, hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde soba ve kaloriferlerin saat 10:00 ve 16:00 arasında yakılmaması istendi. Ayrıca izin belgesi olmayan satışların önüne geçmek için, katı yakıt giriş ve çıkışının kontrol altında tutulduğu belirtildi.

Aydın Valiliği’nden vatandaşlara ‘kömür’ uyarısı geldi. Hava kirliliğinin önüne geçmek için şehirde çeşitli önlemler alındığını belirten açıklamada, “İlimiz sınırları içerisinde hava kirliliğinin önlenmesi ve azaltılması için, dış ortam sıcaklığının 15 santigrat derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobaların yakılmamasına, kalorifer ve sobaların; işyerlerinde, bina iç ortam sıcaklığı 18 santigrat derece, konutlarda ise 20 santigrat dereceden yukarıda olmayacak şekilde yakılmasına, hastaneler, yatılı ve gündüzlü okullar, öğrenci yurtları, yaşlılar ve güçsüzler yurtları, kreşler, terminaller ve kolluk binaları, kalorifer ve sobaların iç ortam sıcaklığı 20 santigrat dereceden yukarı olmayacak şekilde devamlı olarak ancak hava kirliliğine neden olmayacak şekilde yakılmasına özen gösterilmelidir” denildi.

SOBA VE KALORİFERLERE SAAT KISITLAMASI

Yapılan açıklamada, “Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde soba ve kaloriferlerin mümkünse 10:00 ve 16:00 saatleri arasında yakılmamasına hassasiyetle riayet edilmesi gerekmektedir. İlimizde ısınma maçlı kullanılabilecek katı yakıtların Valiliğimizden (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ) Uygunluk İzin Belgesi ve Satış İzin Belgesi almış olmaları gerekmektedir. Bu yakıtlar Katı Yakıt Satıcı Kayıt Belgesi bulunan satıcılar tarafından satılabilmektedir. Halkımızın Valiliğimizce satışına izin verilmiş olan katı yakıtları kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Açıklamada Aydın’da ısınmadan kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Belediye Başkanlıkları tarafından kömür satış bayileri, yakma tesisleri ve ateşçilerin denetlendiği belirtilirken, “Uygun yakıt kullanımının sağlanması ve uygun yakma teknikleri konusunda denetim, inceleme ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehrin giriş ve çıkış noktalarında yapılan rutin kontrollerde, İlimize katı yakıt giriş ve çıkışı kontrol altında tutulmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilimize kurulan Hava Kalitesi İzleme İstasyonları aracılığı ile anlık hava ölçümleri yapılmakta ve ölçüm sonuçları kamuoyu ile //www.havaizleme.gov.tr web adresi üzerinden paylaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.  

                                                    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atatürk    dürüslük
Atatürk dürüslük - 2 yıl Önce

Ayol yalnız aydındamı hava kirliği var. Her şehirde var nedenmi. Mahal... Aralarına bile 5 kat 6 kat izin verirse o mhallere hava ğimez bi. Bunu düzeltsin akp. Bakın ğermekçikte halkın inçiri. Zeytinini bitirdinizde akpli amçamın sesi çıköadıda şimdi neymiş. Aydında hava kirliği diğe akp. Kazanırsa aydının ısınması kesileçek evlere saatmı takaçaklar açaba yani. Akp. Belediğe başkanı. Seçtikmi. Şehir düzene ğireçek öğlemi 16 senedir, TR,, düzene ğirdiği ğibi. Mi..,?!!!!

Ali balta
Ali balta - 2 yıl Önce

Zehirli Jeotermal gaz için bir önlem ne zaman alınacak acaba..?

banner80
SIRADAKİ HABER