banner47

Aydın Barosu Genel Kurulu tartışmayla başladı

Divan Başkanı'nın konuşmasına tepki gösterdi

Aydın Barosu Genel Kurulu tartışmayla başladı
banner68
banner90

Aydın Barosu Genel Kurulu ADÜ Kongre Merkezi’nde başladı. Divan Başkanlığına eski Baro Başkanlarından Ahmet Sümer Germen’in seçildiği Genel Kurul’da, açış konuşması sırasında gündem dışına çıkıldığı gerekçesiyle kısa süreli tartışma yaşandı.

Aydın Barosu Seçimli Olağan Genel Kurulu, Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Magnesia Salonu’nda başladı.

Genel Kurulun ilk gününde, öncelikle Divan Kurulu oluşturuldu. Divan Başkanlığına eski Aydın Barosu Başkanı Ahmet Sümer Germen getirildi.

Genel kurulun açılışının ardından kürsüye çıkan Germen, avukatların toplantıya ilgisi göstermemesini eleştirdi. Germen, şu ifadeleri kullandı: “Kendi geleceğine, kendi mesleğine duyarlı olmayan, iki yılda bir yapılan Genel Kurula dahi gelme lütfunda bulunmayan arkadaşlarla, hep beraber bu sorunların üstesinden nasıl gelebiliriz diye düşünmek gerekiyor. O zaman da ‘toplumlar layık oldukları gibi yönetilirler’ lafı cuk diye oturuyor.”

Konuşmasına güncel siyasi gelişmeleri değerlendirerek devam eden Germen, avukatların ekonomik krizden etkilendiğini, 2002’den beri tüm kurumların, maddi ve manevi değerlerin alt üst edildiğini, Rahip Brunson olayının da buna bir örnek olduğunu savundu.

AVUKAT AKIN YAKAN’DAN TEPKİ
Germen’in konuşmasının uzaması üzerine Avukat Akın Yakan tepki gösterdi. Yakan, “Burası Aydın Barosu’nun Genel Kurulu. Sayın Divan Başkanı yalnızca açılış konuşması yapabilir. Saatler boyu, dakikalar boyu bu şekilde bizleri oyalamasının doğru olmadığını düşünüyorum. Burada lütfen, divandan ricam, bir an önce gündeme geçilmesi. Açılış konuşması adına, Sümer Germen’in hikayelerini dinlemek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Germen ise “Divan Başkanı olarak burada konuşuyorum. Keyfi konuşma yapmıyorum. Zamanı ayarlamak biz divanın işi” dedi. Yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından Germen, konuşmasını sonlandırarak divandaki yerine döndü.

Genel Kurul’un ikinci gününde Aydın Adliyesi’nde seçim yapılacak.

YORUM EKLE
banner80
SIRADAKİ HABER