banner47

Aydın Ahileri kaleme alındı

İlk kapsamlı çalışma

Aydın Ahileri kaleme alındı
banner68

Aydın’da Ahilik kültürünün gelişimi ve burada yaşayan Ahi Babalarının isim, yer bazında tespitini amaçlayan kitap yayımlandı.  Eser, Aydın’daki Ahi varlığına ilişkin önemli bilgiler içeriyor.

Adnan Menderes Üniversitesi ile Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin ortak geliştirdiği projeyle, Aydın’da önemli bir yeri olan ‘Ahilik’ geleneği kitap haline getirildi. Kapsamlı bir çalışmayla ilde yaşayan Ahi Babaları, ahilik kültürü tüm ayrıntılarıyla ele alındı. Eser, Aydın’daki bu kültürün gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıyor.

AYDIN AHİLİĞİ İLE İLGİLİ İLK KAPSAMLI ÇALIŞMA

Üniversite ve Esnaf Odaları ile ortak basılan eser, Aydın Ahiliği ile ilgili ilk ciddi ve kapsamlı çalışma olma özelliği taşıyor. Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kemal Ramazan Haykıran’ın yürütücülüğünü üstlendiği projede, kitap öğrencilerle birlikte yazıldı.

Projeyle ilgili açıklama yapan Haykıran, “Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi iş birliği içinde “Aydın Ahiliği” başlığı altında bir proje geliştirerek bu çalışmayı hayata geçirdik.  Bu projenin ilk adımı olarak, Aydın’da Ahilik kültürünün gelişimi ve Aydın’da yaşayan Ahî Babalarının isim ve yer bazında tespitini amaçlayan bir derleme eser vücuda getirilmiş ve Aydın’daki Ahî varlığına ilişkin bir başlangıç teşkil ederek bu noktadan sonra yapılabilecek çalışmalar da ana hatları ile belirlenmiş oldu. Çalışmayı sınırlandırırken bugünkü Aydın ili sınırlarının ötesinde konunun muhtevası bağlamında Osmanlılar döneminde ‘Aydın İli’ olarak tanımlanan ve kültürel özellikleri bağlamında birbirlerinden ayrılması zor olan bugünkü Aydın, Denizli ve Muğla sınırları ile İzmir’in Ödemiş Tire ve Selçuk ilçelerini kapsayan bir coğrafya bütününde çalışılmıştır” ifadelerine yer verdi.

YENİ ÇALIŞMALAR DA HAZIRLANACAK

Haykıran, şöyle devam etti:

“Projenin devamı çerçevesinde Aydın Ahiliği ile ilgili yeni çalışmaların da hazırlanacağını bildirerek bu vesile ile bu mütevazi çalışmanın vücuda gelmesi aşamasında desteklerini esirgemeyen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi yönetimine, her türlü bilimsel projenin destekçisi ve takipçisi olan Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’e, özellikle de Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Aksoy’a, çalışmanın önünün açılmasını sağlayan Vali Yardımcımız Ömer Faruk Günay’a elbette ki maddi ve manevi açıdan çalışmayı sonuna kadar destekleyen Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Çetindoğan’a ve proje boyunca konun takipçisi olan ve karşılaştığımız her sıkıntının aşılmasında hayati rol oynayan Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Mustafa Çağlayan Bey’e teşekkürü bir borç bilirim.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Tepedüzü
Mehmet Tepedüzü - 5 ay Önce

nasıl ediniriz kitabı

SIRADAKİ HABER