banner47
r

AK Parti adayları dikkat! Seçim vaadi olacak

Seçilenin önüne bu dosya konacak

AK Parti adayları dikkat! Seçim vaadi olacak
banner68
banner108

Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Politikaları Kurulu, seçilecek başkanların önüne bir ‘Türkçe’ dosyası koymaya hazırlanıyor. Çalışma ile, yabancı dillerdeki tabelaların Türkçeleştirilmesi sağlanacak. Konu, AK Partili belediyelerin seçim vaatlerinde de yer alacak.

DEĞİŞTİRENE TEŞVİK VERİLECEK

Kültür Sanat Politikaları Kurulu, Türkçe’nin etkin kullanımı ve tabela kirliliğine karşı öneriler geliştirecek. Bu süreçte esnaf odaları dahil sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alacak. Daha sonra konuyla ilgili politikalarını belirleyip öneri sunacak. Bu kampanya doğrultusunda yabancı olan işletme isimlerinin Türkçe isimlerle değiştirilmesi konusunda teşvik verilmesi de gündeme getirilecek.

AK PARTİ BELEDİYELERİ SEÇİM VAADİNDE YER VERECEK

31 Mart 2019 yerel seçimlerine hazırlanan AK Parti teşkilatları, yabancı dillerdeki tabelaların Türkçeleştirilmesini de seçim vaadleri arasına alacak. 

TABELALAR YENİLENECEK

Uzun soluklu olarak yürütülecek olan kampanya kapsamında yerel yönetimlere de önemli görev düşecek. Yerel yönetimlerin seçim sonrasında öncelikli işlerinin başında, Türkçenin etkin kullanılmasını teşvik ve görüntü kirliğine neden olan tabelaların kaldırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER