banner47
r

Zeynep Öztürk davasında karar verildi

Son dakika! Son dakika! Son dakika! Son dakika! Son dakika! Son dakika! Son dakika!

Zeynep Öztürk davasında karar verildi
banner68
banner108

Efeler'de 2. Sanayi Sitesindeki iş yerinde eşi Zeynep Öztürk'ü zincirle boğarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Ercan Öztürk, hakkında ağır tahrik indirimi ve iyi hal indirimi uygulanarak 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 23 Mart 2019’da Efeler 2. Sanayi Sitesindeki bir iş yerinde meydana gelmişti. 
Sanayi esnafı olan Ercan Öztürk, iş yerine gelen boşanma aşamasında olduğu eşi Zeynep Öztürk’le tartışmış, yaşanan arbedenin ardından boğazı zincirle sıkılan Zeynep Öztürk hayatını kaybetmişti. 
Tutuklanan Ercan Öztürk hakkında açılan davanın son duruşması, Aydın 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

“TİPİK BİR KADIN CİNAYETİ”

Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasına karşı son savunmayı yapan Zeynep Öztürk’ün ailesinin avukatı Erol Ertuğrul, “Sanık daha önce eşini defalarca dövmüş, kafasında sürahi dahi kırmıştır. Olay esnasında kapyı pencereyi kapatmakla kalmamış, kepenkleri de indirmiştir. Bu, eylemin tasarlayarak gerçekleştirildiğini gösterir. Tipik bir kadın cinayeti ile karşı karşıyayız” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Tolga Tanrıverdi de “Her cinayet vakasında, öldüren ‘erkekliğime laf etti’ diyerek tahrik indiriminden faydalanmaya çalışıyor. Olay öncesinde kepenklerin kapatılması, eylemin önceden tasarlandığını gösterir. Öldürme biçiminin canavarca hisle yapılması ve eşe karşı işlenmesi nedeniyle en üst sınırdan cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.
Son sözü sorulan Zeynep Öztürk’ün babası Ahmet Adlı, “En üst cezayı alsın ki bir daha kadınlar öldürülmesin. Eli bağlı bir insanı öldürmek kolay tabi” ifadelerini kullandı.

“KEŞKE YAPMASAYDIM”

Sanık avukatı Ergüven Yakan, daha önce ikili arasında boşanma davasına gerekçe olan bir sadakatsizlik yaşandığını söyleyerek, “Müvekkilim bu olaylar yaşandığı zaman bile soğukkanlılığını korumuş, eşini evden uzaklaştırmak yerine çocuğunu da alarak evden ayrılmıştır. Bu da medeni duruşunu ortaya koyar” dedi. Yakan, sadakatsizlik konusu ile birlikte maktül Zeynep Öztürk’ün olayın hemen öncesinde sarf ettiği sözlerin tahriki altında cinayetin işlendiğini belirterek, ahır tahrik indirimi uygulanmasını istedi.

Boşanma aşamasındaki eşi Zeynep Öztürk iş yerine gelmeseydi bu olayın da yaşanmamış olacağını ifade eden Sanık Ercan Öztürk,  “Çok pişmanım. Keşke bu olay yaşanmasaydı. Keşke dükkanıma gelmeseydi. Ailesinden özür diliyorum. Bu kesinlikle planlı değildi” diye konuştu.

TAHRİK VE İYİ HAL İNDİRİMİ

Kararını açıklayan Aydın 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık Ercan Öztürk’ü önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Öztürk hakkında ağır tahrik ve iyi hal indirimi uygulayan heyet, cezayı 20 yıla indirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER