banner47
r

Yarın Regaip Kandili.. Regaip ne demek? Regaip Kandili'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden kandil günleri takvimi yayınlandı. Yayınlanan takvime göre Regaib Kandili 18 Şubat 2021 gecesi eda edilecek. Müslüman âlemi için en mühim günlerden birisi olan ve üç aylar içerisinde idrak edilen Regaib Kandili yarın. Müslümanlar için önemli gün ve gecelerden olan 2021 Regaip Kandili en verimli şekilde değerlendirilmesi gereken zaman dilimlerinden. Öte yandan bazı kaynaklarda da bu önemli gecenin fazileti ile ilgili önemli bilgiler yer almaktadır. Bazı din alimleri tarafından bu gece yapılan duaların geri çevrilmeyeceği naklediliyor. İşte Regaip Kandili anlamı ve önemi..

Yarın Regaip Kandili.. Regaip ne demek? Regaip Kandili'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir?
banner68
banner108

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol "üç ayların" habercisi olduğu kabul edilen Regaip Kandili, yarın gece idrak edilecek. 

Regaib, kelime olarak ''bol sevap ve mükâfat, faziletli amel" anlamına gelir. Regaip Kandili ise Recep ayı içerisinde idrak edilen ve İslam âlemi için en mühim günlerden birisidir. Bu önemli geceyi en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler yine dualar ve ibadetler edecek. 

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, "rahmet ve bereket gecesi" olarak kabul ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Regaip Kandili dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Bu kapsamda, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde yapılacak "Regaip Kandili Özel" programı, TRT 1'de yayınlanacak.

"BU GECE YAPILAN DUALAR GERİ ÇEVRİLMEYECEK"

İslam kaynaklarında, Abdullah bin Ömer'in rivayeti ve İmam Şafii'nin aktardığına göre, recep ayının ilk gecesi, cuma geceleri, şaban ayının 15'inci ile ramazan ve kurban bayramlarının gecelerinde yapılan duaların geri çevrilmediği belirtiliyor.

Arapça kökenli olan "regaip" kelimesinin Türkçe karşılığı "rağbet edilen" ve "arzulanan" anlamına geliyor.

Müslümanlara Regaip Kandili'nde Kur'an-ı Kerim okuması, istiğfar, dua ve zikir yapmaları tavsiye ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER