banner47

Sezgin: Balık çiftlikleri bir suikasttır

Sezgin: Balık çiftlikleri bir suikasttır
banner68

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Söke ve Didim’de yapılması planlanan balık çiftliklerine tepki gösterdi. Sezgin, “Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri OSB, ekosisteme ve insan sağlığına son derece olumsuz ve geri dönülmez zararlar verecektir” dedi.

Sezgin’in yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın internet sitesinde 14 Aralık 2020 tarihinde yapılan bir duyuruda, Aydın Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği tarafından Aydın İli, Söke İlçesi, Taşburun Balıkçı Barınağı açıklarında kültür balıkçılığı tesisleri kurulması planlandığı kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu hazırlanması sürecinde “halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak” amacıyla 24 Aralık’ta Didim Batıköy Mahallesi’nde, 25 Aralık’ta Söke Doğanbey Mahallesi’nde halkın katılımı toplantıları gerçekleştirilmiştir.

Toplantılarda Batıköy ve Doğanbey Mahallesi sakinleri, bölgede kültür balıkçılığı tesisleri kurulmasına karşı olduklarını yetkililere bildirmiş, projeler halk tarafından protesto edilmiştir. Bölge halkı, Covid-19 sürecinde aniden gündeme getirilen bu projeyle bir oldu-bitti yapılmaya çalışıldığını belirterek, salgın ve tedbir koşullarında toplantı yapılmasını eleştirmiştir.

Sektör temsilcileri de projeye karşı olduklarını belirterek, konu ile ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir şekilde bilgilendirilmediklerini belirtmiştir. Aydın İli Su Ürünleri Bölge Birliği ve S.S. Doğanbey-Tuzburgazı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Sn. Taner Karabaş'ın, “Birliğimiz, köyümüz ve yöre halkı olarak hiçbir bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden bu yapılan toplantıya sonuna kadar karşıyız” ifadeleri basına yansımıştır.

Söke Belediye Başkan Vekili Sn. Mehmet Çınar ise, yetkililer tarafından toplantıya alınmadıklarını belirterek, “Doğanın katledilmesi istenmektedir. Çevreciler ve halk olarak bunu kabul etmiyoruz” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Didim ve Söke başta olmak üzere tüm Aydınlılar, sahilleri kirletecek, doğaya ve turizme zarar verecek, bölgenin tarih ve kültür varlığını yok edecek olan bu projeye karşı çıkmaktadır.

“BAKANLIĞIN DİDİM SU ÜRÜNLERİ OSB İLE İLGİLİ YANITI, GERÇEKLERİ KARARTMAYI AMAÇLIYOR”

Bölge halkı ayrıca bu projenin, Didim’de kurulması planlanan “Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” için hazırlık amacıyla hayata geçirilmekte olduğunu belirtmektedir. Zira Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2018 yılında “Su Ürünleri Gelişme Eksenlerinin Belirlenmesi ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi Kurulması Fizibilite Çalışması” başlıklı bir proje hazırlanmış Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) projeye destek sağlanmıştır.

Kısaca “Didim Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB)” olarak adlandırılan proje kapsamında, su ürünleri üretimlerinin yapıldığı karasal ve denizel alanlarda bir sanayi bölgesi kurulması planlanmaktadır.

Nitekim AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Sn. Rıza Posacı’nın geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, ilçedeki çevreci tepkileri eleştirerek, bu projenin “Aydın’ı zıplatacak” bir proje olduğunu vurgulaması dikkat çekicidir. Sayın Posacı, “Didim’deki Su Ürünleri OSB Projesi’ni de ötelemiş değiliz. Bu proje Aydın için çok önemli bir projedir” ifadelerini kullanarak, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından soru önergeme verilen yanıtın, gerçekleri karartmaya yönelik bir girişim olduğunu da ortaya koymaktadır. Bu durum, Aydınlıların kaygılarında haklı olduğunu göstermekte; kültür balıkçılığı tesisleri projesinin arkasında, Didim’de kurulması planlanan su ürünleri OSB’sinin yattığı izlenimini kuvvetlendirmektedir.

OSB kurulması halinde bu bölge ağır şekilde tahrip edilecek, sanayi tesisleri kurulacak, ayrıca denizde oluşturulacak balık çiftliklerinin lojistik hattı haline gelmesi, tarihi ve doğal varlıklara ağır zarar verecektir. Kurulacak olan balık çiftliklerinde kullanılan kimyasallar ve balıkların atıkları denizin yüzeyine de yayılmaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden bu kirlilik aynı zamanda turizmin büyük darbe yemesine neden olacaktır.

Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri OSB, Didim ve Söke’de ekosisteme ve insan sağlığına son derece olumsuz ve geri dönülmez zararlar verecektir. İktidar bir an önce bu yanlıştan dönmeli, Aydın’da tarım ve turizm gibi çevre ve doğa dostu iki büyük ekonomik değer varken bunları kısa vadeli rant ve çıkarlar uğruna yok edecek adımları atmaktan vazgeçmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER