banner47

Okula geç kalan öğrenciler içeri alınmadı

Veliler tepki gösterdi

Okula geç kalan öğrenciler içeri alınmadı
banner68

Bir zamanlar eğitimde Türkiye’nin en başarı illeri arasında yer alan ancak son yıllarda eğitim kalitesi sürekli düşen Aydın’da bazı okullarda öğretmen ve idarecilerin tutumu öğrenci ve velileri adeta ‘pes’ dedirtiyor. Aydın Efeler ilçe merkezinde eğitim veren Efeler Lisesi’nde bugün sabah okula geç kaldıkları gerekçesiyle öğrencilerin büyük bir çoğunluğu okula alınmadı.
Öğretmen ve idarecilerin sert tutumu karşısında ne yapacağını şaşıran pek çok veli, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yardım isteyerek okul idaresinin bu tavrı ile öğrencileri okulu sevdirmek yerine nefret ettirdiğini belirtti. Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yılını kutlayan öğrenciler bugün sabah saatlerinde Efeler Anadolu Lisesi’nde eğitim öğretime devam etmek için okullarına gitti. Alışkanlık gereği pek çok öğrenci ders saatine göre kendisini ayarlarken, Çarşamba günü törene alışık olmayan pek çok öğrenci dersten daha erken başlayan törene geç kaldı. Adeta ceza kesercesine okul giriş kapısını kapattıran Efeler Anadolu Lisesi idaresi, önemli dersi olduğunu belirtip derse girmek için yalvaran öğrencileri tersleyerek derse almadı.
VELİLER OKULA AKIN ETTİ
Çocukları derse alınmayan birçok veli de okula gelerek okul idaresinin bu sert tutumundan vazgeçip öğrencileri derse alması için idarecilere yalvardı. Öğrenci ve velilere karşı sert tutumuna devam eden Aydın Efeler Lisesi idaresi, öğrencilerinin bu tutumu üzerine bazı veliler tepki gösterip çocuklarını okuldan alıp gitti.
“Bu ülkede kanun ve kurallara uyana eziyet ediliyor”
Okul idaresinin çocuklara karşı olan sert tutum ve tavırlarının asla bir eğitimciye yakışmadığını belirten bazı veliler, “Eğitimcilerin bu tutumu öğrencileri okuldan ve eğitimden soğutuyor. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın Efeler Lisesi’nin bu uygulamasından haberi var mı bilemiyoruz ama bu ülkede kanun ve kurallara uyana eziyet ediliyor. Doğu’da ve bazı kırsal kesimlerde çocuklarını okula göndermeyen velilere devlet tarafından özel teşvikler veriliyor. Öğretmenler evlere gidip velilere yalvararak öğrencileri okula getirtiyor. Biz Aydın’da çocuklarımızın derse alınması için Efeler Anadolu Lisesi Müdürlüğü’ne yalvarıyoruz. Bu çocukların pek çoğu bu okula devlet tarafından sınavla yerleştirildi. Köylerde 3 kilometreden uzak olan yerlere Milli Eğitim ücretsiz özel servis gönderiyor. Şehirde bizim çocuklar 4-5 kilometre uzaktan geliyor. Pek çok velinin servise verecek parası yok. Bazı öğrenciler koşarak bazı öğrenciler de şehiriçi minibüsleri ile okula yetişmeye çalışıyor. Öğretmenlerden anlayış beklerken, takındıkları aşağılayıcı tavır ve sert tutum nedeniyle şikayetçiyiz” diyerek Efeler Lisesi’nin bu uygulamasına tepki göstererek durumdan şikayetçi oldular.
Duruma isyan eden pek çok veli, okul idaresinin bu tutumu nedeniyle Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne arayıp yardım istedi. Bunun üzerine Aydın İl Milli Eğitim Müdürülüğü tarafından Şube Müdürü Murat Demirci görevlendirilip okula gönderildi. Evden derse diye çıkıp okula alınmadığı için bir çok öğrencinin sokakta kaldığı olaya kesinlikle tasvip etmediklerini belirten Aydın İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Demirci, "Öğrenci velileri bizi arayınca hemen duruma müdahale edip öğrencilerin okula alınmasını sağladık. Şimdi de okula gidip durumla ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2019, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eylül tüzüklü
Eylül tüzüklü - 2 yıl Önce

Bende bu ogrencilerden biriyim cekip sosyal medyaya attiginiz icin size minettar kalicam

Eylül tüzüklü
Eylül tüzüklü @Eylül tüzüklü - 2 yıl Önce

Okul iaresi bu konuda hakliydi onlarin gozunden gordugumuzde hakli olduklarina inandim onceki yorumumdan dolayi ozur diliyorum onceki yorumu silemedigim icin bu yorumu yazdim

Arzu soncul
Arzu soncul @Eylül tüzüklü - 2 yıl Önce

Zubeyde hanimdada boyleydi umarim bidaha olmaz

Serkan YILDIZ
Serkan YILDIZ - 2 yıl Önce

Ben bu habere katılmiyorum. Yazının başında bir zamanlar Aydının başarısından bahsedilmiş. Işte o zamanlar disiplin vardı. DISIPLIN YOKSA BASARI DA YOKTUR.

Kadri Kaya
Kadri Kaya - 2 yıl Önce

Öğrencilerin sabah İstiklal Marşı törenine katılmadıklarınıda yazaydınız iyi olurdu.

Burcu Kocaman
Burcu Kocaman - 2 yıl Önce

Ben bir öğrenci olarak bunları düşünebiliyorsam emin olun ki sizin kendi çocuğunuzun da benden hiçbir farkı yok. Tek bir fark olabilir o da saygı... Ayrıca sizin bir veli olarak bu denli çirkin ithamlarda bulunmanız hiçte hoş değil. Empati yapmayı bilmek lazım.

Burcu Kocaman
Burcu Kocaman - 2 yıl Önce

Ben bu okulun bir öğrencisi olarak yazıyorum bu yazıyı bunu belirtmek isterim öncelikle. Haberde keşke "İstiklâl Marşı"na da katılmadıklarını söyleseydiniz. Eğer bir öğrenciysen, "gerçek" bir öğrenciysen her tatil öncesi ve dönüşü tören yapıldıklarını da bilmeleri gerekir ama dediğim gibi öğrenciysen... Yani burada bir suçlu varsa o da senin kendi çocuğundur. Ne Ali Osman Turan hocamız ne de okulda ki herhangi birisi.

Burcu Kocaman
Burcu Kocaman - 2 yıl Önce

Ben bu okulun bir öğrencisi olarak yazıyorum bu yazıyı belirtmek isterim öncelikle. Şöyle bir şey var ki kimse kimseyi okula gereksiz yere almamazlık yapmaz. İstiklâl Marşına katılmadıklarını da söyleseydiniz haberde bence ortada pek de konu kalmazdı. Eğer bir öğrenciysen "gerçek" bir öğrenciysen tatile girmeden ve tatil dönüşü İstiklâl Marşı'nın okunduğunu, tören yapıldığını biliyor olman lazım dediğim gibi bir öğrenciysen! Eğer ben ve benim gibi törene saygı gösterip erken gelenler varsa, ki normal okula geldiğimiz saatten de çok erken geldiğimiz söylenemez bunu bilip ona göre okula gelmeleri gerekir. Yani diyeceğim şu ki suç sadece okulda değil hatta suç okulda değil kendi çocuğunda. Ve eğer ben bir öğrenci olarak bunları düşünüyorsam emin olun ki sizin çocuğunuzun da benden hiçbir farkı yok. 1 fark olabilir o da saygı... Ayrıca siz bir velisiniz ve sizin bir kişiye bu kadar kötü bir itham da bulunmaya hakkınız yok. Keşke birazcık empati yapabilseniz.

İsimsiz
İsimsiz @Burcu Kocaman - 2 yıl Önce

Dışarıda Kalanlardan biriri olarak tam 7 kilometre uzaktan 40 dk arabada geliyorum arabalar 20 dkda bir kalkiyor yetismem icin yaklasik 40 dk önce kalkmam gerekiyor sen misil misil uyurken ben niye erken kalkayim 3mpati yap diuorsun ancak sen yapmiyorsun çelisme feristahini skerm

Belgin yildirim
Belgin yildirim - 2 yıl Önce

okul idaresindeki Ali osman adli mudur yardimcisi olan kisiden ogrencilere her gun küfür hakaret bagirip cagirma ogrencilere surekli arkadaslarinin icinde rezil etme devamli okuldan sogutacak davranislarda bulunmaktadir.Biz velilerede bagirip odasindan ve okuldan kovmaktadir.psikolojisi bozuk olan bu kişi hakkinda milli egitimin ve ilgili yerlerin oslem yapmasini butun veliler ve ogrenciler olarak istiyoruz.

İsmi lazım değil
İsmi lazım değil - 2 yıl Önce

Okul saati girişi 8.30 da olmasına rağmen 8.10 geçe kapılar kapatılıyor servisle gelen öğrenciler var yetişemiyor bu tören saatini biraz saatini ilerletmeleri lazım birde burdan soruyorum Ali Osman denen hocaya ben bir Veli olarak kaç kere şahit oldum bayrak törenine geç kalan öğretmenlere neden işlem yapmıyorsun yada yapamıyorsun gücünü o masum çocukların üzerinden bağırarak atmaya çalışıyorsun öğretmen geç kalırsa bayrak törenlerine çocukların geç kalması normal


SIRADAKİ HABER

banner140

banner139