banner47

Koronavirüse karşı enginar hasadı erken başladı

Aydın'dan ülke geneline yayılıyor

Koronavirüse karşı enginar hasadı erken başladı
banner68
banner90

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün Türkiye'de de görülmesi ile birlikte Aydın'da ciğer ve solunum dostu olarak üretilen enginarın hasadı da erken başladı. Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda halkın doğal ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeye başlaması ile birlikte Aydın'da hasat edilen enginarlar özellikle İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere gönderilmeye başlandı.


Bursa’dan sonra en büyük üretim merkezi olan Aydın’da, karaciğer dostu ve vitamin deposu enginarın hasadına başlandı. Tüketicilerin vitamin deposu enginara bir an önce ulaşmaları açısından hasada bu yıl erken başladıklarını dile getiren üreticiler, enginarları ülkenin değişik illerine toptancılar aracılığı ile ulaştırdıklarını ifade etti. Enginar üreticileri tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen korona virüse karşı enginar tüketmenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirterek, tüm vatandaşları enginar tüketmeye davet etti.

“HERKESİN BU DÖNEMDE KESİNLİKLE TÜKETMESİ GEREKİR”

Efeler’de yaklaşık 500 dönüm alanda enginar üretimi yapan üreticilerden Uğur Uğurlu, korona virüs salgını nedeniyle bu yıl enginar hasadına erken başladıklarını belirtti. Uğurlu, “İnsanlarımızın bir an önce vitamin deposu enginarı tüketebilmeleri için hasada erken başladık. Akciğer, karaciğer dostu enginarlarımızı İzmir, İstanbul, Ankara olmak üzere Türkiye’nin her tarafına gönderiyoruz. Yaklaşık 500 dekar alanda sakız, yerli ve kırmızı Bursa çeşidi olmak üzere enginar üretimi yapıyoruz. Geçen seneye göre fiyatlar biraz düşük, tabi havaların soğuk gitmesinden dolayı rekoltede azalma var. Geçen sene enginarın adet fiyatı 2,5 TL civarındayken, bu sene 2 ile 2,4 TL arasında değişiyor. Enginarın yaprağından gövdesine, baş kısmına kadar, korona virüse karşı çok faydası olduğunu düşünüyorum. Üretici olarak vatandaşın enginar yemesini tavsiye ederim çok faydası var" diyerek herkesin bu faydalı gıdaya bir an önce ulaşması için hasada da erken başladıklarını söyledi.

Enginar hasadı yapan işçiler de enginarın faydalarından bahsederek, vitamin deposu olan enginarın sağlık açısından tüketmenin faydalı olacağını söyledi.

ŞİFA DEPOSU ENGİNAR

En önemli faydası karaciğere dost olması olarak bilinen enginarın, sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Şifa deposu enginar; yüksek oranda A, B1 ve C vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, manganez içeriyor. Bir orta boy çiğ enginar, yaklaşık 60 kalori enerji veriyor. Kolesterol içermeyen kalp dostu enginar, bedenimizin en ağır ve en büyük organlarından biri olan karaciğerin sağlıklı olması için tüketmemiz gereken özel bir besin olarak tavsiye ediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gönül Birben
Gönül Birben - 7 ay Önce

Mrb.İstanbuldan yazıyorum.Komşularımızla dolaba koymak için uygun olursa almak istiyoruz.Bilgi verilirse sevinirim.Telf.5332466931

Gönül Birben
Gönül Birben - 7 ay Önce

Mrb.İstanbuldan yazıyorum.Komşularımızla dolaba koymak için uygun olursa almak istiyoruz.Bilgi verilirse sevinirim.Telf.5332466931

Gülsüm Şener
Gülsüm Şener - 6 ay Önce

Bu 3.siparişim.toplamda 60 engınar getirtmiş oldum.sezon bitene kadar da sipariş vereceğim.butun yemeklerini seviyoruz.egeli olduğumuzdan engınar en sevdiğimiz sebzedir.çok güzel özenerek karşılanıyor.burada çalışanların ellerine sağlık.herbirine ayrı ayrı teşekkürler.bu kadar taze ve kılçıksız bulmak zor buralarda.ayrıca aras kargo yada teşekkürler.tıtız çalışıyorlar.Aydın engınar iyiki arasla çalışmış.Tesekkurler

Fahrettin Kerem Ayaydın
Fahrettin Kerem Ayaydın - 6 ay Önce

Merhabalar dolaba koymak için ilk elden bende uygun enginar almak istiyorum daha önceki alan kişilerin yorumlarına göre uygun taze ve kılçıksız olduğu yazıyor fiyat alabilirmiyim hayırlı ramazanlar.
0532 371 43 22

banner80
SIRADAKİ HABER