banner47

Koronavirüs el işine merakı artırdı

Koronavirüs el işine merakı artırdı
banner68

Koronavirüs dolayısıyla günlerinin büyük bir bölümünü evde geçiren Aydınlı kadınların el işlerine olan ilgisi arttı.
Tüm dünyada etkili olan Korona virüs hayatı olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Ülkemizde görüldüğü günden bu yana 15 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs, birçok sektörü de olumsuz etkilenirken, bazılarının satışlarını ise artırdı. 
Efeler’de 21 yıldır örgü ve hobi malzemeleri satışı yapan 40 yaşındaki Halim Şen, işlerinin salgın dönemi ile birlikte açıldığını ifade etti.
Kendilerinin pandemiden olumlu yönde etkilenen meslek grupları içerisinde yer aldıklarını ifade eden Halim Şen, "1999 yılında bu işe başladık. 21 senedir aralıksız olarak işimize devam ediyor. Pandemi döneminden olumlu olarak etkilenen meslek grupları içerisinde yer alıyoruz. İnsanlar evde kalınca, kadınlar da hobi malzemeleri ve el işlerine yöneldi. Bu da işlerimizde hareketlenmeye neden oldu. Biçki dikiş olayı biraz geriledi. Şu anda amigurumi bebek yapımı furyası var. Çoğunlukla onun malzemelerini satıyoruz. Yün örgü işi de eskiye göre biraz daha arttı. Kadınlar ceket, patik ve çanta gibi çeşitli ürünler örüyorlar. Zengin hobi malzemelerimiz var onlardan satın alarak boş durmamak için kendilerine uğraş buluyorlar" dedi.
"EVDE ÇILDIRACAKTIK"
Pandemi döneminde el işine olan ilgilerinin bir kat daha arttığını ifade eden Hülya Yılmaz ve Fatma Akdan isimli kadınlar, "Normalde el işine merakımız vardı ama Korona virüsten dolayı evde kaldığımız dönemlerde daha çok arttı. Bu işleri de yapmasak evde çıldıracaktık. Kendimizi el işi ile avuttuk. Kendimize çeşitli kıyafetler dikiyoruz ve çeşitli el işleri yapıyoruz. Daha üretken olmaya başladık" diye konuştu.

(İHA) 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER