banner47

Kiraz ve Kula'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi

Kiraz ve Kula'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi
banner68

İZMİR (AA) - İzmir'in Kiraz ve Manisa'nın Kula ilçelerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Kiraz ilçesinde Türk bayraklı kortej yürüyüşüne Kaymakam Onur Titiz, Belediye Başkanı Saliha Özçınar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüş Cem Yazan Çok Amaçlı Pazaryerinde son buldu. Burada saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunduktan sonra, Kuran-Kerim tilaveti yapıldı, 15 Temmuz’da yaşananların yer aldığı slayt gösterisi sunuldu.

Programda konuşan Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, 15 Temmuz'un zor ve sıcak bir gün olduğunu söyleyerek, “O gece Türk milleti caddelere aktı. Öyle güzel bir milletiz ki, sadece bunu o gün yapmadı. Kurtuluş Savaşından, Uhud’dan milletimiz canla başla savaştı. Bu toprağa kanımızı karıştırdık ve her daim kanımızla suladık. Herkes bilsin ki bu raddeden sonra da bu iş böyle olacak ve hiçbir zaman ne vatanımızı ne toprağımızı kimselere vermeyeceğiz. Her daim vatanımız için canla başla çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz." dedi.

Kiraz Kaymakamı Onur Titiz ise15 Temmuz 2016 tarihinde, FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin kahraman Türk milletinin cesareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bertaraf edildiğini ifade ederek, “Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan bugün Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilmiştir. 15 Temmuz Günü, gencinden yaşlısına, öğrencisinden emeklisine, işçisinden patronuna kadar aziz milletimiz üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara rağmen asla geri adım atmamıştır. Yüce Türk Milleti bir olmuş, birlik olmuş ve meydanları darbecilere bırakmamıştır. Hep birlikte, şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla, müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Programda verilen konserde sanatçı Mustafa Yıldızdoğan sahne aldı.

- Kula

Manisa'nın Kula İlçesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Yunus Emre Kent Meydanı'ndaki etkinliklerde vatandaşlar bir araya geldi.

Etkinlik, Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre türbesi ziyareti ve Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Daha sonra tarihi Carullah Bin Süleyman Camisinde kılınan akşam namazının ardından Yunus Emre Kent Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sinevizyon gösterisi yapıldı.

Programda konuşan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, "Bundan 5 yıl önce vatan hainleri bu milletin silahlarını yine bu milletin üzerine çevirerek kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlar ama milletimiz sokaklara meydanlara inerek bu kanlı girişimi bertaraf etmiş, milletimiz eğilmemiş, Türkiye yenilmemiş ve Türkiye geçilmez demiştir." diye konuştu.

Kula Kaymakamı Kemal Duru ise, "Bundan 5 yıl önce, 15 Temmuz gecesinde nasıl meydanları doldurduysanız şimdi de meydanlardasınız. Kalbi vatan sevgisiyle atanlara selam olsun. Üzerinden 5 yıl geçti, o zaman bu tür hainlikleri anlayamayacak çocuklarımız artık ortaokula başladı. O yüzden bu hain darbe girişimini, aziz milletimizin kahramanlığını bir kez daha yad etmek bizim de boynumuzun borcu. Bu hainliği unutmayalım ve unutturmayalım. Vatan aşkıyla hainlerin önünde durarak şehit olan kardeşlerimizi rahmet ve minnet, gazilerimizi şükranla anıyorum." dedi.

Mahalli sanatçı Sami Dinç'in seslendirdiği türkülerin ardından şiirler okundu.

Saat 00.13'de selalar okundu, dua edilerek programa sabah namazında buluşulmak üzere ara verildi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER