banner47
r

JES ve balık çiftliklerine bir tepki de Özcan’dan

Doğanın galibiyeti yalnız AKP iktidarını değil yolcuları da yenecektir

JES ve balık çiftliklerine bir tepki de Özcan’dan
banner68
banner108

CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, Aydın’da bulunan jeotermaller ve kurulması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı. AK Parti iktidarının hayatın kaynağını yok etmekte yarıştığını öne süren Özcan, “Doğanın galibiyeti yalnız AKP iktidarını değil yolcuları da yenecektir” dedi. 


Aydın’da çevrecilerin tepkisini çeken jeotermal santraller ve kurulması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili konuşan CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, “Büyük Tarihçi Herodot’un binlerce yıl öncesinden dediği ‘Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer’ büyük tehdit altında...” diyerek Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e seslendi. 
Aydın’da kanserde artış ve incirde bozulma gibi durumların söz konusu olduğunu söyleyen Özcan, “Sayın valimizin dediği gibi o yolcu biz hancıyız onun için kendisinden daha  temkinliyiz, daha önemsiyoruz. Havamızı doğamızı kirletmek istemiyoruz. Jeotermal Santrallerinin enjeksiyon kısmını uygulamamakta ve zehirli suyu Menderes Nehrine bağlanan dere kollarına bırakmaktadır, bu sebeple öncelikle ilimizde kanser vakalarında yükseliş olduğu gibi, incirde analizlerde kükürt oranının yükselmesi ürünün dalında kurumadan çürümesi gibi sorunlar gözükmektedir. Yine yolcuları ilgilendirmeyen bir konu işte. Hancıların kanayan yarası. Kimyasal açıdan yüklü olan suyun döküldüğü Büyük Menderes Nehrinin beslediği tarım alanlarındaki faciayı ve yer altı içme sularının kirlenmesini getirmektedir. İşini düzgün yapıyorlarsa bu sonuçlar nereden çıkıyor?” ifadelerini kullandı. 
“AKP BU GÜZEL MEMLEKETİ YOK ETMEKLE MEŞGUL”
Didim’in de balık çiftlikleri ve su ürünleri OSB yatırımları ile tehdit altında olduğunu söyleyen Özcan, şu ifadeleri kullandı:
“AKP iktidarı yenilenebilir enerji adıyla hayatın kaynağını yok etmekte yarış ediyor. Özellikle Jeotermal enerji namıyla yaptıkları ile yaşadığımız bu güzel memleketi yok etmekle meşgul. 
Yolcunun derdi bir biz hancıların öyle mi? Havadan sonradan birde suyumuza göz diktiler. 
Turizm, tarih ve doğa cenneti Didim; kurulması planlanan balık çiftlikleri ve su ürünleri OSB yatırımları ile tehdit altında... Sürdürülebilir olmayan bu yatırımdan tek bir hedef var; yolcuların hayallerine bölge potansiyelini kurban etmek var. ekolojik yaşama darbe vurma hevesi, bölgenin turizm ve doğa potansiyelinin en büyük düşmanıdır.
Yaşadığımız her ortamı kirleten, ağaca düşman, canlıya kin ve kadına nefretle bakan AKP iktidarı ve onun otobüsünün yolcuları bunları kendilerine hak görmektedir. Aydının doğasına denizine turizmine yaşamına göz koyanlar bilmeliler ki ;  yuvasını yıktığı kuş, doğasından ettiği balık, ağaca zehir solutan hava ve insanlığı hasta eden iklim onları  yenecektir. Doğanın bu galibiyeti yalnız AKP iktidarını değil yolcuları da yenecektir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER