banner47

İYİ Partili Sezgin, Tarım Bakanına 'Ekim Nöbetini' sordu

"Aydınlı çiftçilerin muaf tutulması için bir çalışmanız var mı?"

İYİ Partili Sezgin, Tarım Bakanına 'Ekim Nöbetini' sordu
banner68

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Aydınlı çiftçilerin topram kullanımıyla ilgili sorunlarını sordu. Sezgin Meclise sunduğu soru önergesinde, aynı bitkiyi 3 yıl üst üste diken çiftçilerin prim desteğinin kesildiği, Aydınlı çiftçilerin primlerinin kesilmesinden muaf tutulması ile ilgili bir çalışmasının bulunup bulunmadığını sordu. 

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Meclise verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2018/17 sayılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ doğrultusunda, 2018 yılından itibaren, “örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılamaz” düzenlemesi yürürlüğe girmiştir.

Münavebe olarak adlandırılan bu uygulama, toprak hastalıklarının önüne geçilmesi açısından önemlidir. Ancak özellikle Aydın’ın Söke ve Didim ilçelerinde bulunan arazilerin yapısının farklı olması nedeniyle, münavebe uygulaması üreticileri ağır yük altına sokmaktadır.

Söke ve Didim, Menderes havzasında ve Menderes Nehri’nin denize döküldüğü uç noktada bulunmaktadır. Denize yakınlık ve taban suyunun yüksekliği gibi faktörler toprakta tuzlulaşmaya neden olduğu için, arazide kış döneminde “yıkama” adı verilen bir uygulama yapılması gerekmektedir. Ancak münavebe uygulaması nedeniyle kış döneminde yıkama yapılması mümkün olmadığı için özellikle pamuk üretiminde düşüş yaşanmaktadır.

Bu çerçevede;

1) Münavebe uygulamasının üreticileri mağdur etmeyecek şekilde uygulanabilmesi amacıyla toprak, sulama ve drenaj kanallarının özelliklerine göre yeniden planlama yapılması mümkün müdür?

2) Söke Ziraat Odası, uygulamanın 3 yıl yerine 5 yıla yayılmasına yönelik olarak Bakanlığınızla görüşmeler yapıldığını ve varılan mutabakata rağmen uygulamaya geçilmediğini belirtmektedir. Üreticilerin bu yöndeki beklentilerinin karşılanmamış olmasının sebebi nedir?

3) Üreticilerin, Aydın’ın Söke ve Didim ilçelerinin ekim nöbeti uygulamasından muaf tutulması ya da yeni bir düzenleme yapılması taleplerine yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER