banner47
r

Didim’de OSB ve balık çiftlikleri protestosu Valiyi kızdırdı

“Sukutu hayale uğradım; Didim’e yakışmadı”

Didim’de OSB ve balık çiftlikleri protestosu Valiyi kızdırdı
banner68
banner108

Didim’de yapılması planlanan balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Tarımsal Organize Sanayi (OSB) bölgesinin fizibilite raporu öncesinde toplantının yapılacağı otel önünde protesto eylemi düzenlendi. Eyleme kızan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanına tepki göstererek; “Sukutu hayale uğradım; Didim’e yakışmadı” dedi.


Otel yolunda yürüyen kalabalık grup, zincir şeklinde sıralandı. Emniyet güçleri bölgede bariyer ve şerit ile önlem aldı. Gruba seslenen Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, ilçeye gelen misafirleri en iyi şekilde karşılayacaklarını belirterek “Yaşadığımız yerin havasının toprağının kirlenmemesi için demokratik hakkımız yerine getireceğiz. Bizim tavrımız belli, taşkınlık yapmayacağız. Onlar bizim misafirimiz ve geldikleri gibi gidecekler. Onları en iyi şekilde ağırlayacağız ve bu işi istemeyeceğimizi anlatacağız. Biz yatırımlara karşı değiliz, sadece yatırımın yerinin yanlış olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

TOMA aracının hazır bekletildiği eylem, olaysız sona erdi.

Toplantının düzenleneceği otel önünde toplanan kalabalık adına konuşan Haydar Pınarbaşı, 6 aydır Didimlilerin bir çalışma yaptığını ve 30 bin imza topladıklarını belirterek; “Biz bugün buraya bir siyasi parti, dernek ya da başka bir şey altında değil Didim adına buradayız. Didim’in tüm kesimleri imza kampanyasına destek verdi. Bugün amacımız görüşülecek olan fizibilite raporu öncesinde derdimizi onlara anlatmak. 7-8 arkadaşımız bir fizibilite toplantısını gerekçelerimizi anlatacak. Didim’e yakışan bir şekilde tepkimizi ortaya koyacağız. Çünkü biz Didim’in turizm kenti olmasını istiyoruz” dedi.

TOPLANTIYA VALİ KÖŞGER'İN SÖZLERİ DAMGA VURDU


Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından projelendirilen Güney Ege Kalkınma Ajansı 2018 yılı Fizibilite Desteği Program KapsamındaTR32/18FD kodu ile desteklenen “Su Ürünleri Gelişme Eksenlerinin Belirlenmesi ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi Kurulması Fizibilite Çalışma“ raporu Didim’de ele alındı.

Toplantının açılışında konuşan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Öktem Aydının tarımsal durumu hakkında istatistiksel bilgiler paylaşarak Didim’de yapılması planlanan balık çiftlikleri ile OSB konusunda fizibilite raporunun ele alınacağını belirtti.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise, konuşmasının başında toplantının yapılacağı otel önünde pankart açılması ve yolun kapatılmasının hoş olmadığını ve sukutu hayale uğradığını ifade etti.

Vali Köşger; "Yalnız hocaların kaygıları da böyle ‘sen bu konuda Didimlilere güveniyor musun’ diye sordum. Başkan da ‘gelsinler buyursunlar bende her şeyi taahhüt ediyorum. Hiç bir sıkıntı olmayacak’ dedi. Doğru mu? Dışarıdaki kalabalık ne? Geçerken bize pankart tutana ve arabamıza yol vermeyen ne Reis bey? Demokrasi bu salonda ben buraya gelen kimseyi kısıtlamadım. Herkes gelebilir, dışarıdakilerde gelsin dedim hatta ama orada dışarıda böyle çirkin bir gösteriye müsaade ettiğiniz için size karşı sukutu hayale uğradığımı konuşmamın başında ifade edeyim. Bunun yakışı kalmadı, Didim’e yakışmadı ve sizin verdiğiniz söz yerine gelmedi reis bey, bundan dolayı teessüflerimi ifade ediyorum.” sözleriyle Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı eleştirdi.

“İSTEMİYORSANIZ KEYFİNİZ BİLİR”

Vali Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Burada bunu tartışacağız, hocalar çıkacaklar, burada bilgileri paylaşacaklar. 5-6 aydır araştırma yapıyorlar. Size anlatacaklar. İtirazını ve endişelerinizi söyleyecekler. Ben bunu Didim’de yapmayabilirdim. Valilikte yapar sunumu alır karar verir geçerdik. Yapar mıydık yapardık ama sonradan sıkıntı çıkar mıydı belki çıkardı bilemem. Sizin fikrinizi alarak katılımcı demokrasi için burada yaptık. Sizin fikirlerinizi alıyorum ben, bu kalabalıkta gelebilirdi buraya ama onların alakası yok bu işte; Didim’de içerisinde memlekete çivi çakmış adamların olmadığını düşünüyorum. Memleketle ilgili kaygısı yok herkes her şeye karşı; İhtisas organize bölgesi dediğimiz şey, Didim’de savruk şekilde sağda solda var olan etrafı kirleten bir takım şeyleri yatırımları belli organize içerisinde OSB yönetimin olduğu ve bu kirletenlerin ortamın bozanların yaptıkları üretimden doğan sıkıntıları kendilerinin bertaraf ettikleri bundan kar eden kimse bu işin negatif unsurlarını ortada kaldırdıkları müstakil işyeri OSB demek. Kendi unsuları bertaraf etmek zorunda, bu işi istemiyorsanız keyfiniz bilir, hiç umurumuzda değil yapmayız bırakır geçeriz. Dağılır sağa olsa uğraşırsınız, canınız ne istiyorsa onu yapın” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER